PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Zwierzęta morskie (+karty do pobrania)

6 maja 2017 | kategoria 3 - 4 lata, Książki

Jakiś czas temu S. dostał od babci w prezencie fajną książkę: Świat bez tajemnic autorstwa Emily Bone (pisałam o niej tutaj). Pokazane są w niej różne krajobrazy świata: lasy tropikalne, pustynia, rejon polarny, ocean. I właśnie strona pokazująca ocean i różne jego warstwy zainteresowała S. najbardziej.


Moje Montessori Zwierzęta morskie - Świat bez tajemnic


Oprócz tego, że świetnie pokazuje warstwy i głębiny oceanu, otwierając okienka można zobaczyć też różne inne rzeczy, które dzieją się w oceanie, np. w jaki sposób różne zwierzęta łowią pożywienie i jak inne zwierzęta bronią się przed nimi.


 

Czytając tę właśnie książkęwycią zaczęliśmy z S. temat oceanu. Na jej podstawie zrobiłam karty, które wspólnie przeglądaliśmy, S. chłonął nowe słowa i oczywiście zadawał mi mnóstwo pytań. Niektóre łatwiejsze, inne nieco trudniejsze (Mama, czy ośmiornica ma czoło? 😉 ). Uwielbiam te prace z kartami (i co ważniejsze, S. też lubi) i to z różnych powodów. Niedługo może napiszę wpis na temat pracy z kartami, jej celów i zalet.


Moje Montessori Zwierzęta morskie karty 1


Moje Montessori Zwierzęta morskie 2


Moje Montessori Zwierzęta morskie karty


Pobierz karty

 

Figurek mamy w tym temacie niewiele (przyznam, że kusi mnie ten zestaw Safari, ale nie można mieć wszystkiego, prawda? 🙂 ), ale było wyszukiwanie kart do zwierząt, które mamy i też budowanie oceanu z klocków (da się 😉 ).


Moje Montessori Figurki w koszyku

Oprócz wyżej już wymienionej książki mieliśmy jeszcze kilka innych w morskim temacie. Pierwszą z nich była książka Podwodny świat Odkrywca 3D – Podróż od powierzchni aż po dno morskie. Bardzo fajna książka z rozkładanymi obrazkami, niestety wszędzie jest już niedostępna. My mieliśmy ją wypożyczoną z biblioteki (i nawet zapomniałam zrobić zdjęcia).

Kolejną była książka Życie rekinów oraz innych stworów głębin morskich i oceanicznych z serii Świat wczoraj i dziś, którą bardzo lubię. Są to raczej starsze książki, które trudno już kupić, ale zawsze można poszukać w bibliotece czy antykwariacie.


Moje Montessori Życie rekinów

 

Ja jedną z książek z tej serii znalazłam nawet między książkami z mojego dzieciństwa. Jest to konkretnie tom W świecie zwierząt. Wróciły mi wspomnienia (i chyba ją kiedyś bardzo lubiłam, bo znalazłam w niej różne moje notatki i podkreślone fragmenty 🙂 ) i oprócz tego S. w niej również znalazł kilka ulubionych stron w morskim temacie. Najbardziej zafascynowała go strona o rafach koralowych.

 

Moje Montessori Zwierzęta morskie 5

 

Bardzo fajna była również strona o największych zwierzętach świata, gdzie jest porównany między innymi też długopłetwiec, rekin wielorybi czy kałamarnica.

 

Moje Montessori W świecie zwierząt

 

Przy temacie morskim wyciągnęliśmy również naszą kolekcję muszelek. Do dotykania, oglądania, słuchania (przy okazji fascynując się tym, że dzięki niej można usłyszeć własną krew płynącą w żyłach, trochę mniej romantyczna wersja niż słuchanie szumu morza, prawda? 😉 ). S. sobie później wymyślił również zabawę w przeliczanie muszelek i układanie ich w szeregi.

 

Moje Montessori Muszelki

 

Jeśli spodobały wam się nasze karty, możecie pobrać je korzystając z linku powyżej. 🙂

 

Save

Save

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Gdzie kupuje Pani figurki?

    • Różnie, rozglądam się w marketach, sklepach papierniczych. Również na Allegro szukam ofert figurek używanych, czasami zdarza się, że ktoś sprzedaje bardzo fajną kolekcję za nieduże pieniądze. 🙂

  2. Wszystko, co tu znajduje to prawdziwe skarby, Wszystko bym chciała zrealizować! Dziękuję, że Cię znalazłam :* 😉

    • Dzięki! Ja też się cieszę, że mnie znalazłaś. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *