Zwierzęta morskie (+karty do pobrania)
Jakiś czas temu S. dostał od babci w prezencie fajną książkę: Świat bez tajemnic autorstwa Emily Bone (pisałam o niej tutaj). Pokazane są w niej różne krajobrazy świata: lasy tropikalne, pustynia, rejon polarny, ocean. I właśnie strona pokazująca ocean i różne jego warstwy zainteresowała S. najbardziej.
Oprócz tego, że świetnie pokazuje warstwy i głębiny oceanu, otwierając okienka można zobaczyć też różne inne rzeczy, które dzieją się w oceanie, np. w jaki sposób różne zwierzęta łowią pożywienie i jak inne zwierzęta bronią się przed nimi.
Czytając tę właśnie książkęwycią zaczęliśmy z S. temat oceanu. Na jej podstawie zrobiłam karty, które wspólnie przeglądaliśmy, S. chłonął nowe słowa i oczywiście zadawał mi mnóstwo pytań. Niektóre łatwiejsze, inne nieco trudniejsze (Mama, czy ośmiornica ma czoło? 😉 ). Uwielbiam te prace z kartami (i co ważniejsze, S. też lubi) i to z różnych powodów. Niedługo może napiszę wpis na temat pracy z kartami, jej celów i zalet.
Pobierz karty
Figurek mamy w tym temacie niewiele (przyznam, że kusi mnie ten zestaw Safari, ale nie można mieć wszystkiego, prawda? 🙂 ), ale było wyszukiwanie kart do zwierząt, które mamy i też budowanie oceanu z klocków (da się 😉 ).
Oprócz wyżej już wymienionej książki mieliśmy jeszcze kilka innych w morskim temacie. Pierwszą z nich była książka Podwodny świat Odkrywca 3D – Podróż od powierzchni aż po dno morskie. Bardzo fajna książka z rozkładanymi obrazkami, niestety wszędzie jest już niedostępna. My mieliśmy ją wypożyczoną z biblioteki (i nawet zapomniałam zrobić zdjęcia).
Kolejną była książka Życie rekinów oraz innych stworów głębin morskich i oceanicznych z serii Świat wczoraj i dziś, którą bardzo lubię. Są to raczej starsze książki, które trudno już kupić, ale zawsze można poszukać w bibliotece czy antykwariacie.
Ja jedną z książek z tej serii znalazłam nawet między książkami z mojego dzieciństwa. Jest to konkretnie tom W świecie zwierząt. Wróciły mi wspomnienia (i chyba ją kiedyś bardzo lubiłam, bo znalazłam w niej różne moje notatki i podkreślone fragmenty 🙂 ) i oprócz tego S. w niej również znalazł kilka ulubionych stron w morskim temacie. Najbardziej zafascynowała go strona o rafach koralowych.
Bardzo fajna była również strona o największych zwierzętach świata, gdzie jest porównany między innymi też długopłetwiec, rekin wielorybi czy kałamarnica.
Przy temacie morskim wyciągnęliśmy również naszą kolekcję muszelek. Do dotykania, oglądania, słuchania (przy okazji fascynując się tym, że dzięki niej można usłyszeć własną krew płynącą w żyłach, trochę mniej romantyczna wersja niż słuchanie szumu morza, prawda? 😉 ). S. sobie później wymyślił również zabawę w przeliczanie muszelek i układanie ich w szeregi.
Jeśli spodobały wam się nasze karty, możecie pobrać je korzystając z linku powyżej. 🙂
Gdzie kupuje Pani figurki?
Różnie, rozglądam się w marketach, sklepach papierniczych. Również na Allegro szukam ofert figurek używanych, czasami zdarza się, że ktoś sprzedaje bardzo fajną kolekcję za nieduże pieniądze. 🙂
Wszystko, co tu znajduje to prawdziwe skarby, Wszystko bym chciała zrealizować! Dziękuję, że Cię znalazłam :* 😉
Dzięki! Ja też się cieszę, że mnie znalazłaś. 😉