PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Zegar

8 maja 2018 | kategoria 4 - 5 lat

Od jakiegoś czasu jednym z S. bardzo ulubionych tematów jest zegar. Przyszedł czas na poważnie ugryźć temat i zastanowić się nad pomocami do jego nauki i dlatego dzisiaj opowiem wam o moich zmaganiach z szukaniem odpowiedniego montessoriańskiego zegara. I też o tym, że najtańsze rozwiązanie okazało się najlepszym.


Moje Montessori Zegar półka


Jak przy każdym innym materiale, również przy zegarze w pierwszej kolejności zaczęłam rozglądać się za gotowym rozwiązaniem (nie jestem wielkim fanem DIY 😉 ). Jakie były moje wymagania co do zegara do nauki?

przejrzystość i prostota

niedużo kolorów

możliwość aktywnej pracy (nie tylko przekręcanie wskazówek, ale również dopasowywanie elementów)

i w ramach moich marzeń również stopniowanie trudności


I niestety żadnego zegara spełniającego moje oczekiwania nie znalazłam (oprócz tego ale cena jest zdecydowanie za wysoka jak na użytek domowy). W ramach kompromisu kupiliśmy zegar marki Goki: dosyć przejrzysty, ładny, estetyczny. Jego minusem było jednak to, że praca dziecka z nim polega tylko na przesuwaniu wskazówek, nie ma wyjmowanych elementów. Kolejnym jego minusem jest według mnie za dużo informacji na raz: godziny, minuty i zapis godzin w systemie 24 godzinnym (czyli wszystko na raz, nie ma tego montessoriańskiego stopniowania trudności).


Moje Montessori Zegar półka karty


Po jakimś czasie natknęłam się jednak na idealny dla nas materiał. Zobaczcie takie cudo:

Moje Montessori Zegar 5

Dlaczego tak bardzo mi się podoba? Dlatego że:

pozwala na aktywną pracę dziecka – ma wiele elementów, które dziecko wyjmuje, przekłada, porządkuje, liczy (aktywna praca dziecka to jest to co pochłania go i pozwala osiągniąć głęboką koncentrację)

jest bardzo przejrzysty i estetyczny

pozwala na stopniowanie trudności – można go dostosować do potrzeb usuwając zbędne elementy

w konkretny i namacalny sposób pokazuje minuty i kwadranse – dziecko wszytkie elementy może dotknąć, przekładać, porządkować, wszytko poznaje zmysłami i aktywną pracą

jest za darmo – jeśli macie w domu kolorową drukarkę oraz laminarkę, jego wykonanie nie będzie was prawie nic kosztować. Plik do wydruku można darmowo pobrać w grupie na Facebooku Montessori für Alle (grupa jest po niemiecku, ale z tłumaczem można sobie poradzić nawet bez znajomości niemieckiego)


Jakie elementy zawiera zegar i jak można z nim pracować?

Zegar składa się z:

tarczy z ruchomymi wskazówkami – lepiej pracuje się z nią jeśli jest bardziej sztywna, można ją podkleić kartonem (ja ją pinezką przymocowałam do bambusowej podkładki pod garnek 😉 )

żetoników z liczbami 1-12 oraz 12-24 (podkleiłam je kartonem)

niebieskich koralików pokazujących minuty (zalaminowane)

niebieskich strzałek do przeliczania minut (również tylko zalaminowane)

czerwonych wycinków symbolizujących kwadrans, pół godziny, trzy kwadranse oraz całą godzinę


Moje Montessori Zegar

 

 

Najbardziej podoba mi się możliwość stopniowania trudności: na początek zadaniem dziecka może być tylko uporządkowanie i dopasowanie żetoników z liczbami godzin 1 – 12.

Moje Montessori Zegar 7

Później można podwyższyć trudność zadania i dodać liczenie minut. Minuty symbolizują niebieskie koraliki (my mamy tylko takie wydrukowane i zalaminowane, ale jeśli macie prawdziwe koraliki, powinny wielkością pasować do zegara), które układa się dookoła.

Moje Montessori Zegar 1


Pomocą w liczeniu minut są również niebieskie strzałki. Układanie koralików oraz strzałek jest świetną aktywnością: dziecko pracuje, liczy, porządkuje, rozpoznaje liczby i w bardzej konkretny sposób widzi, że godzina składa się z sześćdziesięciu minut. S. był tym liczeniem całkowicie pochłonięty i po skończeniu pracy chciał ją od razu powtórzyć. Przy liczeniu małych koralików bardzo przydał nam się mały cienki patyczek (może być też coś typu wykałaczka 😉 ), którym znacznie łatwiej niż paluszkiem pokazywało się małe elementy.

Moje Montessori Zegar 4

Później można dodać też czerwone elementy i zaznajomić dziecko z pojęciami takimi jak kwadrans czy pół godziny czy rozszerzyć też pomoc żetonikami 12 – 24.

Moje Montessori Zegar 6


Podsumowując: myślę, że ten zegar to pomoc, która będzie nam służyć jeszcze długi czas. Nie była też w ogóle trudna w wykonaniu (jakie to piękne, kiedy ludzie za darmo dzielą się takimi owocami swojej pracy! 💛 ).

Na koniec dodam jeszcze, że zaczynając z dzieckiem tego typu pracę, warto żeby zaznajomione było już z porami roku, kalendarzem oraz liczbami w zakresie 1 – 100.

Dajcie znać jak wam się podoba taki pomysł na zegar. A może macie jakieś własne ciekawe pomysły?

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *