PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Urodziny à la Montessori

2 grudnia 2016 | kategoria 2,5 - 3 lata, 3 - 4 lata

Nasz synuś ma już 3 latka. Jakoś mi się w to nie chce wierzyć. Nie tak dawno przywieźliśmy do domu małego człowieczka, a teraz stoi przede mną duży samodzielny człowiek, który ma w wielu rzeczach swoje zdanie i mówi tak, że trudno przy nim dojść do słowa. Są za nami cudowne trzy lata. Ale nie o tym chciałam, dlatego że ten blog nie powinien być o moich emocjach (chociaż czasami fajnie jest się trochę wygadać 😉 ). Chciałabym wam pokazać, jak obchodziliśmy urodziny à la Montessori.

Prawdziwa imprezka urodzinowa jeszcze przed nami, ale małe świętowanie w gronie najbliższej rodziny urządziliśmy sobie dokładnie w dniu urodzin. Ja sobie oczywiście troszkę popłakałam (nikomu nie mówcie 😉 ), ale zdecydowanie więcej było śmiechu i śpiewu.


Oto czego potrzebowaliśmy przy naszym Montessori świętowaniu:

• układanki „pory roku” (dlatego że nie mamy maty ani słoneczka)

• globusa

• trzech świeczek (3 latka)

• zdjęć i ciuszków z pierwszych dni oraz ulubionej zabawki z tego okresu


EDIT: Z moją małą pomocą (w postaci tłumaczenia 😉 ) układanka pór roku jest już dostępna również po polsku, można ją kupić tutaj.


Moje Montessori Urodziny


Na początek na układance wyszukaliśmy wspólnie listopad, czyli miesiąc, w którym się S. urodził.


Moje Montessori Urodziny 2


Opowiadaliśmy sobie, jak to było, jak bardzo się cieszyliśmy, jaki był wtedy malutki, czego jeszcze nie potrafił robić itp. Oglądaliśmy zdjęcia z jego pierwszych dni po drugiej stronie brzuszka i pokazywali mu jakie małe ubranka wtedy nosił. Próbował przymierzać pajacyk, pierwsze skarpetki oraz czapeczkę. Ja miałam trochę łzy w oczach (znowu 😛 ), a S. się świetnie bawił próbując wcisnąć swoją głowę w miniaturową czapeczkę. Oczywiście, nie udało się.


Moje Montessori Urodziny 7


Moje Montessori Urodziny 8


Potem zapytałam się S., czy wie, ile latek kończy. Oczywiście doskonale wiedział, że 3. Ale co to oznacza? Co to jest rok? Wtedy wróciliśmy trochę do tematu, o którym już sobie kiedyś opowiadaliśmy przy okazji rozmów o porach roku: czyli że rok to jest czas jednego okrążenia naszej Ziemi dookoła Słońca. I żeby to wszystko było bardziej konkretne, namacalne i zrozumiałe S. wziął globus i zaczął okrążać Słońce położone na środku układanki.


Moje Montessori Urodziny


Moje Montessori Urodziny 1


Kiedy doszedł ponownie do listopada, zapaliliśmy pierwszą świeczkę i powspominaliśmy, co się działo jak miał roczek. Tak samo wyglądało drugie oraz trzecie okrążenie, aż doszliśmy do dnia trzecich urodzin, a na środku paliły się trzy świeczki.


Moje Montessori Urodziny 3


I przyszedł czas na życzenia oraz zdmuchiwanie świeczek:


Moje Montessori Urodziny 4


Moje Montessori Urodziny 5


No i prezencik. 😉


Moje Montessori Prezent urodzinowy 3 latka


Moje Montessori Urodziny 6


S. się bardzo spodobało tego typu świętowanie i całość musieliśmy powtarzać 5 czy 6 razy. Robiliśmy je po raz pierwszy, wydaje mi się, że trzecie urodziny są dobrym momentem na rozpoczęcie świętowania w ten sposób.I jeszcze kilka rzeczy, które celowo lub nie 😉 ominęliśmy:

• na dywaniku można umieścić cyfrę oznaczającą ile lat dziecko kończy, może to być jedna z szorstkich cyfr czy drewniana lub jakakolwiek inna cyferka (ja o tym zapomniałam 😉 )

• przy każdym miesiącu można położyć małą miseczkę, do której dziecko będzie wrzucać małe kamyczki czy liczmany licząc ilość miesięcy (my tego nie robiliśmy, tę część dodamy jak S. będzie starszy)

• istnieje specjalna piosenka, którą śpiewa się podczas chodzenia dziecka z globusem:


„Musi minąć jeden długi rok, zanim ziemia zrobi wokół słońca krąg, cały rok, długi rok, zanim ziemia wokół słońca zrobi krąg.”

 

 

Bardzo ciekawe wpisy na temat montessoriańskich urodzin możecie zobaczyć tutaj i tu.

 

 

My idziemy imprezować, a wam życzymy miłego weekendu! 🙂

 

Save

Save

Save

Save

Save

Zapisz

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Proszę o kontakt do prezentu 🙂
  Ps super blog

  • Dziękuję bardzo za miłe słowa! 🙂 Wysłałam maila. 😉

 2. Świetny pomysł na świętowanie, dzięki temu dziecko jest bardziej świadome, o co w tym wszystkim chodzi 🙂 gdzie można kupić taki zestaw narzędzi? Pozdrawiam 🙂

  • Zamawialiśmy u pewnego Pana z Czech, w mailu prześlę więcej informacji. 😉

   • Świetnie, że w domu wprowadzilaś urodziny montessorianskie, u nas w placówce wiele emocji wzbudza wsród rodziców. P.s.czy mogę prosić namiary na ten zestaw prezentowy ze srobkami?

    • Wysłałam maila. 🙂

   • Mogę poprosić o kontakt do Pana od zestawu? 🙂

 3. O rany, co za super blog! Ja dopiero na początku drogi wychowawczej (Helka 2 m.)wiec ten blog jest dla mnie idealna kopalnią inspiracji. Gratuluje trzecich urodzin i życzę najlepszego!

  • Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy serdecznie! 🙂

 4. Witam gdzie można nabyć taką układankę pory roku i miesiące?

 5. Nawet nie wiedziałam, że w jakiś specjalny sposób obchodzi się urodziny – z pewnością skorzystam w przyszłym roku 🙂 Wspaniały blog

  • My w tym roku świętowaliśmy po raz pierwszy w ten sposób i bardzo nam się spodobało. Dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam serdecznie! 🙂

 6. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :* dużo cudnych montessoriańskich dni:*

  • Dziękujemy bardzo!! 😉

 7. Wszystkiego najlepszego dla S.! Dziękujemy, że jesteś taką inspiracją dla mamy, która tworzy tak wspaniałego bloga ! 🙂

  • Dziękujemy Kasiu! Kochana jesteś. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *