PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Układanka „Pory roku”

2 października 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

W ostatnim wpisie zaczęłam tak troszkę temat jesieni – jesieni jako idealnego momentu do zglębiania pór roku. Jak już obiecałam, w tym wpisie pokaże wam jak to wygląda u nas i jakiej pomocy używamy najczęściej.

 

W pomocach Montessori (czy też ich rozszerzeniach) uwielbiam wiele rzezcy: są bardzo przemyślane, żaden z ich elementów nie jest przypadkowy, każdy z nich ma swój sens i cel. Umożliwiają samodzielną pracę i samodzielną kontrolę błędu. I bardzo ważna sprawa: zachęcają dziecko do aktywnej pracy. Dziecko nie jest bierne, pasywne – ono samo działa, odkrywa, eksperymentuje, szuka zależności. Wszystkie te rzeczy łączą się też w naszej ulubionej pomocy w temacie pór roku – naszej układanki od I believe in Montessori, którą chciałabym dzisiaj wam pokazać.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 5

 

(Na początek podkreślę, że nasz S. jest dwujęzyczny i układankę mamy w języku słowackim. Katerinie z I believe in Montessori jednak pomogłam też z tłumaczeniem na język polski i układanka jest dostępna również po polsku, a to dokładnie tutaj. 🙂 )

 

Układanka służy do pokazania dziecku poszczególnych pór roku oraz miesięcy. Ma okrągły kształt, który podreśla, że pory roku to nie jest coś, co się zaczyna i kończy, lecz coś co cyklicznie się powtarza. Na środku znajduje się Słońce – to od ruchu naszej planety wokół niego zależne są pory roku.

 

Wiosna, lato, jesień i zima pokazane są za pomocą rysunku drzewa zmieniającego się w różnych częściach roku. Cała układanka zainspirowana jest Montessori matą pór roku używaną do różnych ćwiczeń przyrodniczych.

 

Bardzo mi się podoba, że układankę można używać na różne sposoby, pozwala również na stopniowanie trudności. Na początek można używać tylko wewnętrznego kręgu z porami roku, dodając miesiące dopiero później kiedy dziecko będzie na to gotowe. Obrazki drzew również można na początek używać w całości, później, dla podwyższenia trudności, można je przeciąć wzdłuż linii na trzy części – dziecko chcąc ułożyć układankę będzie musiało najpierw poprawnie ułożyć poszczególne drzewa.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku

 

Dzieci już czytające mogą uzywać również podpisów – pór roku czy też miesięcy. Bardzo dobrze pomyślana jest kontrola błędu – wszystkie elementy trzymają się kodu kolorystycznego: kolor żółty dla jesieni, biały dla zimy, zielony dla wiosny oraz czerwony dla lata. Na każdym podpisie pory roku znajdują się również trzy obrazki. Są to te same obrazki użyte przy pojedynczych miesiącach. Dzięki podpisu zrobionemu w ten sposób, dziecko samo będzie w stanie sprawdzić czy przyporządkowało miesiące do poprawnych pór roku i czy zrobiło to w odpowiedniej kolejności.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 1

 

Również na odwrocie podpisów poszczególnych miesięcy znajduje się element kontroli błędu – mały obrazek według którego można sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 3

 

PDF wersję układanki w języku polskim można kupić tutaj. Znajduje się w niej materiał do druku oraz instrukcja i pomysły na pracę z nią, całość po polsku. 🙂

 

Ja nią jestem zachwycona, pracujemy z nią już dłuższy czas i S. do niej z chęcią powraca. Teraz, kiedy już czyta, używamy jej w całości. Przydatna jest dla nas również podczas świętowania urodzin, kiedyś dawno o tym pisałam tutaj. Jeśli chodzi o przechowywanie, mamy ją ułożoną w koszyczku i niektóre elementy (dla porządku i większej przejrzystości) są spięte spinaczami.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 10

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 11

 

Jedynym minusem tej układanki jest dla mnie to, że trzeba ją sobie wydrukować i zalaminować. Wyobrażam sobie taką układankę zrobioną z drewna, której elementy idealne pasowałyby do siebie, to by było cudo! Ale niestety póki co takiej nie znalazłam i pracujemy z tym co mamy. 😉

 

Oprócz niej, w temacie pór roku mamy różne materiały z zeszytu Biblioteczka Montessori – ćwiczenia, o którym więcej pisałam tutaj. Znajdziecie tam grę z kartami do sortowania, kółko pór roku czy etykiety z porami roku oraz miesiącami i pomysły na pracę z nimi.

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 8

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 6

 

Moje Montessori Układanka Pory roku 7

 

W tomie Czas z tej samej serii Biblioteczka Montessori (więcej o tych materiałach pisałam tutaj) znajdziecie też kółko pór roku. Jest bardzo piękne, estetycznie i przejrzyście wykonane. Jak dla mnie ma tylko taki minus, że nie da się z nim aktywnie pracować. Aktywnie w sensie dopasowywania, układania, sortowania – tak jak ma to miejsce w układance, którą wam pokazałam w tym wpisie.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Czas.jpg

 

Na koniec zachęcam was jeszcze zajrzeć na bloga zadzieckiem.pl, a konkretnie do wpisu o porach roku, w którym oprócz pomysłów na aktywności znajdziecie również układankę do pobrania.

 

Szukacie insipracji na lektury w temacie jesieni czy pór roku? Spróbujcie zajrzeć też tutaj albo tu. 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *