PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Układanka pierwsze literki (do pobrania ;) )

8 marca 2017 | kategoria 3 - 4 lata

S. w ostatnim czasie interesuje się literkami. Bawiliśmy się (i wciąż się bawimy) w gry dźwiękowe, szukamy na jaką literkę zaczynają się różne słowa i S. zaczął już sam z siebie układać z literek wyrazy (niby powinniśmy zaczynać od krótkich słówek, ale S. zdecydował inaczej i jednym z pierwszych ułożonych przez niego słów było „Karol”, jako hołd oddany dziadziusiowi 😉 ).

Widząc jego zainteresowanie, chciałabym przygotowywać mu różne materiały, które pomogą mu ćwiczyć te nowe umiejętności. Jednym z pierwszych, który przyszedł mi do głowy była układanka z krótkimi słówkami do których należy dopasować pierwszą literę (podpatrzyłam na moim ulubionym ourmontessorilife.com). Powstało takie coś :

Moje Montessori Układanka literki 3


Pobierz układankę

 

Pobierz karty kontrolne


Są to karty z nazwami przedmiotów lub zwierząt, wszystkie słowa trzyliterowe (albo dwu, jest też „ul” 🙂 ). Do każdej nazwy należy dopasować jej początkową literę.


Moje Montessori Układanka literki 2


Kart zrobiłam piętnaście, niektóre zawierają również znaki jak „ż” czy „ć”, których S. jeszcze nie opanował. Tworzyłam je z myślą o stopniowym rozszerzaniu materiału i stopniowaniu trudności. S. swoją pracę zaczął z sześcioma kartami.


Moje Montessori Układanka literki 1


Moje Montessori Układanka literki


Muszę powiedzieć, że mu się spodobało. Tych sześć kart nie sprawiało mu większych trudności, w trakcie układania musiał mi oczywiście różne rzeczy jeszcze poopowiadać (Mama, ja też mam piórko pawia! Mama, myślałem, że to jest pszczoła, to by było „p”, ale jest to osa czyli jest ooooo! Gdzie ten ul ma wylotek? 😉 )

Myślę, że kiedyś w przyszłości zrobię również podobne karty w których trzeba będzie dopasować nie pierwszą a ostatnią literkę.

Jeśli wam się nasze karty spodobały, bardzo was zachęcam do ich pobrania korzystając z linku powyżej. 🙂

Zapisz

Save

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Mam prośbę czy mogła bym dostać cały alfabet co wycięcia żeby dziecko mogło samo układać wyrazy najlepiej małe i duże litery Pozdrawiam Marta janmar.warszawa@wp.pl

  2. Witam czy mogłabym poprosić układankę bez wyciętych literek, tak by zrobić z tego karty kontroli w formie książeczki, do samodzielnej pracy dziecka? Z góry dziękuje
    podam e-maila: eutty@o2.pl

    • No właśnie! Bardzo dziękuję za tę uwagę. 🙂 Dodałam opcję „Pobierz karty kontrolne”. Czy o takie coś chodziło? 🙂

  3. „wylotek” – cudowne. Dziękuję za materiał – mój synek też jest bardzo zainteresowany literkami.

    • Tak, temat pszczół jest u nas wciąż na topie. 😉 Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *