PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Świat drewna

21 listopada 2016 | kategoria Inne różności

Uwielbiam piękne zabawki z duszą. Zabawki tworzone z myślą o wspieraniu rozwoju dziecka i jego poczucia estetyki. I jeśli w dodatku kupując je wspieram rodzinną firmę założoną z pasji i zamiłowania do drewna, bardzo mnie to cieszy. Uważam, że wspieranie małych lokalnych firm ma wielki sens. Dzisiaj chciałabym wam przedstawić jedną właśnie taką firmę: Pracownię rzeźby i rękodzieła Świat Drewna, która między innymi tworzy również produkty zainspirowane metodą Montessori. Zapraszam was na krótką jej prezentację oraz mały wywiad z jej właścicielami: Rafałem i Anną Małek.


Moje Montessori Świat drewna Półka z tęczą


Czy mogliby Państwo pokrótce opisać działalność firmy, jej historię i wizję?

Firma Pracownia rzeźby i rękodzieła Świat Drewna zajmuje się tworzeniem dekoracji do mieszkań,  zabawek oraz mebli dekoracyjnych typu półki, regały z drewna litego. Pomysł na stworzenie własnej firmy rodził się i dojrzewał przez wiele lat. Udało mi się odkryć pasje i ogromne zamiłowanie do drewna, a dokładniej do rzeźby i płaskorzeźby w 1997 r. i od tamtej pory starałem się w wolnych chwilach tworzyć. Rodziło się wiele pomysłów, które z różnych powodów musiały zostać odłożone w czasie. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe sprawiły, że postanowiliśmy z żoną zaryzykować i podjęliśmy decyzje o własnej działalności. Rozpoczął się nowy etap, który, jest nie tylko pracą, ale również samospełnieniem i pasją.

Zaczęliśmy w styczniu 2016 r. Nie było łatwo, same początki to oczywiście stworzenie zaplecza, odpowiedniego miejsca oraz zakup  maszyn, materiałów. Warto zainwestować i poświęcić na to czas, ponieważ dobrze wybrany sprzęt i materiał przekłada się na jakość wykonywanych przedmiotów oraz przyjemność z wykonanej pracy.

Przygotowanie produktów zaczynając od projektu po wykonanie fizyczne zajmuje sporo czasu. Do tego dochodzi też masa pracy z fotografowaniem zrobionych przedmiotów oraz obróbką zdjęć, reklamą. Oczywiście jesteśmy na początku drogi, wiemy że przed nami jeszcze wiele do zrobienia i mamy wiele pomysłów.


Moje Montessori Świat Drewna Układanki 3 koła


Pośród waszych produktów można znaleźć również asortyment inspirowany metodą Montessori: układanki czy półki na książki. Kiedy spotkaliście się z metodą Montessori po raz pierwszy? Co sprawiło, że zaczęliście tworzyć tego rodzaju produkty?

Przyznam, że dopiero żona mnie uświadomiła o tego typu zabawkach, na początku myślałem bardziej o przedmiotach użytecznych typu półki, ewentualnie domki dla lalek, kuchenki do zabawy itp. Dałem się przekonać i muszę przyznać, to jest strzał w dziesiątkę, okazuje się bowiem, że jest duże zainteresowanie na tego typu zabawki, a niestety, jak na razie, na polskim rynku jest mało producentów tego typu zabawek. Tak więc, zainteresowanie ludzi sprawiło, że zacząłem produkcję kilku rodzajów pomocy Montessori.

Metodą Montessori zainteresowałam się jak urodziła się córka. Nie chcieliśmy  obdarowywać  jej głośnymi, plastikowymi zabawkami, w przypadku których zabawy dzieci często polegają na wciskaniu guzików. Najbardziej popularne „gotowe” zabawki są bardzo wyspecjalizowane, mają jeden sposób obsługi, nie uczą kreatywności, nie rozwijają motoryki małej i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Zauważyłam też, że dla najmłodszych dzieci układanki w sklepach mają mnóstwo kolorów, wzorów, np. są to często bardzo wzorzyste postacie, a w sklepach stacjonarnych trudno znaleźć takie proste, z którymi dziecko bawiąc się, będzie uczyło się podstaw, np. podstawowych kształtów, czy kolorów. Dlatego podsunęłam mężowi pomysły wykonania takich pomocy.

Obecnie posiadam tylko wiedzę praktyczną o pomocach Montessori, którą czerpię z internetu od rodziców, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na blogach oraz grupach na Facebooku. Córka nasza teraz uczęszcza do przedszkola z elementami Montessori.


Moje Montessori Świat Drewna Tęcza

Moje Montessori Świat Drewna Półeczki


Czy możemy spodziewać się poszerzania waszej oferty „montessoriańskiej”? 🙂

Chcielibyśmy w miarę możliwości rozwijać pomysły, które wdrożyliśmy w życie przez rozbudowę asortymentu takiego jak zabawki Montessori. Bardzo nam zależy na jakości wykonanych  zabawek i dekoracji, dlatego wszystkie elementy po wstępnej obróbce maszynowej wykańczane są ręcznie. Aby wprowadzić więcej pomocy Montessori, potrzebny jest czas, niektóre z nich mają określone wymiary, dlatego wymagają przemyślenia, oraz dokładnego wykonania, zanim zostaną wdrożone do produkcji. Ale jak wspomniałem wcześniej, działamy od kilku miesięcy i z pewnością w miarę  czasu będziemy  rozszerzać nasz asortyment o nowe produkty.


Moje Montessori Świat Drewna Półki


Całą ofertę Pracowni rzeźby i rękodzieła Świat Drewna można znaleźć w ich sklepie internetowym oraz na ich stronie na Facebooku.

PS: Nie jest to wpis sponsorowany. Uważam po prostu, że warto wspierać fajne rzeczy. 😉

Save

Save

Zapisz

Save

Save

Save

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Piękne, no i ceny niezbyt wygórowane 🙂 Super.

    • Też tak myślę. 😉

  2. Przepięknie rzeczy. Uwielbiam drewno – jego dotykanie i zabawa to zupełnie coś innego niż plastik 🙂

    • Zgadzam się w 100 procentach. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *