PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Stolik przyrodniczy

9 lutego 2016 | kategoria 2 - 2,5 roku, Przestrzenie

Po długim czasie udał się nam dzisiaj piękny i nie tak zimny słoneczny dzień. Idealny nawet na dłuższy spacer. Temperatura już prawie taka wiosenna i można było przynajmniej na chwilę powrócić do prac, zabaw i badań na zewnątrz.

Jedną z nich jest niewątpliwie kolekcjonowanie różności: kamyków, szyszek, gałązek, w lecie też kwiatków czy ziół. I dzisiaj przyszło mi do głowy, że nareszcie jest czas zrealizować pomysł stolika przyrodniczego, który już od dłuższego czasu miałam w głowie. Żeby S. miał miejsce, w którym może sobie układać swoje zdobycze i później do nich wracać, przeglądać je i w ten sposób mieć kontakt z naturą naprawdę na co dzień, niezależnie od pogody.

Dzisiejsza kolekcja wyglądała mniej więcej tak:

Moje Montessori Stolik przyrodniczy 1

 

Chciałam dla S. stworzyć miejsce, w którym może sobie układać, przekładać, dotykać wszystkie rzeczy znalezione podczas spacerów. Świetne ćwiczenie sensoryczne i poznawanie nowych słów: bazie są miękkie, igły kłujące, szyszki suche i szorstkie. Nie używamy na razie żadnych kart, książek czy obrazków, najważniejszy jest dotyk. Myślę, że na wiosnę, kiedy S. kolekcja na pewno rozrośnie się o przeróżne kwiatki, przygotuję karty z obrazkami.

Moje Montessori Stolik przyrodniczy

 

Oprócz badania samych gałązek, szyszek czy kwiatków, taki stolik okazał się też zachętą do ćwiczeń życia praktycznego: układania do wazonu czy sprzątania miotełką. S. wkładał i wykładał wszystko po kilka razy zanim był zadowolony, ja go tylko w ciszy obserwowałam i podziwiałam koncentrację.

Mam nadzieję, że stolik przyrodniczy stanie się stałą częścią naszego przygotowanego otoczenia. No i niech już będzie wiosna, żeby było co przynosić. 😉

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *