PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Ptaki

30 października 2017 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat, Książki

Jedną z rzeczy, które uwielbiam na towarzyszeniu dziecku w odkrywaniu świata jest to, że ja również go odkrywam. Rzeczy, które kiedyś wydawały mi się już dobrze znane, powszechne i niewarte poświęcania im czasu od razu stają się pełne uroku, pociągające i niezmiernie fascynujące. Muszę przyznać, że ostatnio dokładnie coś takiego mi się zdarzyło: dzięki S. również ja odkryłam nową pasję, hobby i świetny sposób na poszerzanie naszej wiedzy i spędzanie czasu razem. Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić naszymi odkryciami w temacie ptaków: jak je obserwowaliśmy, poznawaliśmy oraz jakich materiałów i książek przy tym używamy.


Moje Montessori Ptaki


Najlepiej uczy się na konkretach oraz na osobistych doświadczeniach i obserwacjach, prawda? S. zainteresowanie ptaszkami zaczęło się w lecie, kiedy posiłki jadamy zazwyczaj na balkonie z widokiem na ogród, sad i las. Dokładnie naprzeciwko naszego balkonu rośnie potężna brzoza – największe drzewo w naszym ogrodzie. Jest ona ulubionym punktem widokowym różnego rodzaju przylatujących do nas ptaków i dla nas świetną okazją do ich obserwowania. I tak to się zaczęło: S. przy obiedzie pytał mnie co to za ptaszek przyleciał, jak się nazywa, wsłuchiwał się w ich śpiew. Szczerze mówiąc, miałam problem odpowiedzieć mu na jego przeróżne pytania i sama zainteresowałam się tematem. Z biblioteki wypożyczyłam książkę pod tytułem Ptaki w twoim ogrodzie i zaczęłam się dokształcać. 😉

Muszę przyznać, że był to początek niezwykłej przygody, która trwała całe lato i sumie trwa wciąż. Gdziekolwiek idziemy, zwracamy uwagę na ptaki, czy to w mieście, w lesie czy nad jeziorem. S. zaczął kolekcjonować znalezione piórka i ma już dosyć pokaźną kolekcję, udało nam się znaleźć nawet z drzewa spadnięte puste ptasie gniazdo. Przy jakimkolwiek temacie próbjemy jak najwięcej uczyć się na konkretach, zobaczyć na własne oczy, dotknąć własnymi rękami. Dzięki miejscu i otoczeniu w którym mieszkamy (niedaleko lasu, z dużym ogrodem,  owocowym sadem oraz dużymi świerkami i modrzewiami) mamy okazje do obserwacji ptaków na wyciągnięcie ręki. Dzięcioł stukający w naszego modrzewia, sikorki wydziobujące nasiona z szyszek na świerku czy sójka przelatująca z żołedziem w dziobie – takie rzeczy S. ma okazję zobaczyć patrząc z okna swojego pokoju.


Moje Montessori Pióra gniazdo

 

Oprócz karmienia kaczek, zbierania piór, obserwacji dzięcioła (Mama, dzięcioł nazywany jest też doktorem drzew, wiedziałaś o tym? 😉 ) czy odganiania szpaków z naszych czereśni, również w domu na naszych półkach temat ptaków był obecny:
Nasze materiały o ptakach

 

Karty z różnymi gatunkami ptaków

Przygotowałam dla S. karty do lekcji trzystopniowej o ptakach żyjących w Polsce.

 

Moje Montessori Karty ptaki

 

Pobierz karty

 

Karty zawierają 27 gatunków ptaków żyjących w Polsce. Wiem, to sporo. 😉 Nie oczekuję oczywiście, że je wszystkie będzie znał i rozróżniał, nie używaliśmy je też wszystkie. Po pierwsze, robiłam je tak trochę na zapas, myślę, że do tego tematu będziemy wracać również w przyszłości. Po drugie, można je używać na różne sposoby korzystając tylko z kilku z nich. Kilka pomysłów na pracę z kartami:

•   można je po prostu oglądać, pokazywać dziecku piękno i bogactwo świata ptaków

•   można wybrać kilka kart przedstawiających ptaszki, które spotykacie w waszej okolicy, spiąć je kółkiem od kluczy i brać je ze sobą na spacer wypatrując konkretne gatunki

•   dzieci już czytające mogą czytać podpisy i dopasowywać je do obrazków bez podpisu, karta z podpisem służy jako kontrola błędu (S. to lubi robić, my na razie używamy słów fonetycznych, bez trudności jezykowych czyli np. wrona, sroka, kos itp.)

•   z kart można stworzyć ptaszkowe memo i szukać dwóch tych samych obrazków

•   karty można sortować na różny sposób, np. ptaki spotykane w mieście, ptaki odlatujące na zimę itp. (dla przykładu można zrobić np. dwie kartki z napisami Ptaki co odlatują na zimę oraz Ptaki co na zimę zostają w Polsce. Zadaniem dziecka będzie sortowanie kart w te dwie grupy. Na druga stronę kartki można przykleić małe kolorowe kropeczki dla kontroli błędu, np. ptaki odlatujące będą miały czerwone kropki, ptaki co zimują u nas zielone, żeby dziecko było w stanie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku 😉 )

Jeśli brakuje wam w kartach jakiegoś gatunku, możecie je sobie dorobić korzystając z tego szablonu.


Moje Montessori Karty z ptakami 1


Pióra

Już wspominałam, że S. zaczął kolekcjonować znalezione pióra. Czasami sami byliśmy w stanie stwierdzić, jaki ptak je zgubił ale czasami nie było to takie oczywiste i musieliśmy szukać pomocy w książkach czy w internecie (na Facebooku istnieje też grupa pt. Pióra – identyfikacja, na której wam doradzą jeśli nie jesteście pewni czyje piórko znaleźliście 🙂 ). Pióra używaliśmy też w połączeniu z naszymi kartami. Nie chodziło mi o to, żeby S. nauczył się rozróżniać pióra, chodziło mi bardziej o to, żeby zobaczył piękno i bogactwo świata ptaków, które dzięki znalezionym piórkam stało się namacalnym. Uwrażliwianie dzieci na piękno i bogactwo przyrody to ważna rzecz.

Piórka oglądaliśmy również pod mikroskopem, dla mnie to też była przeciekawa sprawa! 🙂

Moje Montessori Pióra i karty

Moje Montessori Pióra

Moje Montessori Karty ptakówAplikacja Ptaki Polski

Raczej dla mnie niż dla S., choć on też lubił przeglądać. 😉 Bardzo fajna aplikacja o ptakach żyjących w Polsce z obszernymi informacjami, mnóstwem zdjęć oraz z możliwością odsłuchania odgłosów poszczególnych ptaków (na poprawienie humoru polecam edredona zwyczajnego! 😀 ). Z odgłosami to była świetna zabawa, wybrałam dla S. takie najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne: bociana, kury, sikorek, gołębia itp. i on zgadywał.

Moje Montessori Ptaki aplikacjaFigurki

Mamy sporą kolekcję figurek zwierząt, ale ptaków niestety niewiele. S. dostał w prezencie od babci przepiękne gniazdo z sikorkami (i trzema jajkami! 🙂 ), z którym bardzo lubił się bawić.

 

Moje Montessori Sikorki

 

Moje Montessori Sikorki jajka

 

Moje Montessori Sikorki w gnieździeKarty budowa ptaka

Czyli typowe montessoriańskie karty nomenklaturowe. Pobrałam je stąd (pozmieniałam tylko trochę podpisy, zmieniłam czcionkę i jej kolor).

 

Moje Montessori Karty budowa ptaka

 

Książki o ptakach

Nasz numer jeden to Ilustrowany Inwentarz ptaków z wydawnictwa Zakamarki  (bardzo lubimy całą serię Inwentarzy, pisałam już kiedyś o Inwentarzu zwierząt oraz o Inwentarzu drzew). Nie jest to zwykły atlas ptaków służący do rozpoznawania gatunków, jest to raczej przepięknie ilustrowana książka pokazująca dziecku bogactwo świata ptaków z różnych zakątków świata.

Moje Montessori Inwentarz ptaków

 

Moje Montessori Inwentarz ptaków sikorki

 

Moje Montessori Inwentarz ptaków sowy

 

 

Oto kilka ciekawych książek o ptakach dla dzieci dostępnych na polskim rynku:

 

Moje Montessori Książki o ptakach1. Maria Szajer, Katarzyna Minasowicz, Co za ptak robi tak, Wydawnictwo Bajka – pięknie ilustrowana książka z płytą CD zawierającą nagrania 26 odgłosów ptaków

2. Anne Crausaz, 52 tygodnie, Wydawnictwo Widnokrąg

3. Justyna Kierat, Edukolorowanka o ptakach – przepiękne prace Justyny Kierat można podglądnąć na jej stronie na Facebooku 

4. Katarzyna Kopiec-Sekieta, Grażyna Maternicka, Ptaki naszych lasów, Wydawnictwo Multico – pięknie ilustorowany zeszyt zawierający kalkę dzięki której można przerysowywać sylwetki ptaków

5. Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, Ilustrowany Inwentarz ptaków, Wydawnictwo Zakamarki

6. Andrzej G. Kruszewicz, Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach, Wydawnictwo Multico

7. Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Wydawnictwo Nasza księgarnia – przepiękna książka!! 🙂Mamy też bardzo ciekawą książkę z serii książek zainsiprowanych Montessori, niestety niedostępną po polsku. Opowiada ona krótką historię dwóch dziewczynek: znalazły one ptaszka, który uderzył w szybę. Można się z niej dowiedzieć jak w takiej sytuacji postępować i że ptaki nie widzą szyb dlatego warto na duże okna coś powiesić. No i na końcu małe co nieco o sikorkach.

Moje Montessori Zraneny vtacik

 

Moje Montessori Zraneny vtacik 2

 

Moje Montessori Zraneny vtacik 3

 

Moje Montessori Zraneny vtacik sykorky

 

 

Girlanda

Zrobiliśmy sobie też małą dekorację pokoju z ptaszkami, mianowicie girlandę wiszącą nad S. łóżkiem. Jest piękna, S. lubi ją oglądać i czytać podpisy oraz wymyślił również zabawę: odwraca jednego ptaszka i pyta mnie: Mama, zgadnij który ptaszek odleciał! 😉 Girlandę pobraliśmy stąd.

 

Moje Montessori Girlanda z ptakami

Ciekawe miejsca i materiały w sieci

 

W temacie ptaków i metody Montessori mogłyby was zainteresować te wpisy i linki:

 

Lekcja o ptakach z bloga Domologia stosowana

Warsztat o sikorkach w duchu Montessori z bloga Tosiowe igraszki

• Montessori puzzle ptak dostępne np. w sklepie Kabum: tutaj lub tu

• koniecznie zajrzyjcie do Puls-Art, w temacie ptaków mają wszystko: puzzle, układanki, łamigłówki, figurki, linijki, po prostu cuda! 💛

• memo Ptaki – Świat wokół nas

plakaty, kubki czy gry edukacyjne o ptakach

• kolekcja Ptaki z Las i niebo

 

 

Mam nadzieję, że was trochę zainspirowałam. My z nadchodzącą zimą mamy jeszcze plan zrobić karmnik na balkonie oraz na drzwi na balkon powiesić plakat ze zdjęciami ptaków, które nas odwiedzają, żeby można je było szybko zidentyfikować podpatrując je przez szybkę. Ale o tym może już następnym razem. 😉

Save

Save

Save

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Cudny wpis! Pełen inspiracji. W zeszłym roku już go podziwiałam, a teraz gdy syn dorósł mogę wykorzystać inspiracje również dla nas. Działamy 🙂

  • Dziękuję za miłe słowa i życzę miłej pracy! 🙂

 2. Miriam mam wielką prośbę,czy mogę poprosić o Twoje karty budowa ptaka ?

  • Wysłałam maila. 🙂

 3. Bardzo dziękuję za karty. Miriam jak można Tobie się odwdzięczyć za Twoją pracę?

 4. Super wpis, u nas faza na ptaki w pełni, więc z wielu pomysłów skorzystamy na pewno 🙂 A może masz jakieś pomysły dla troszkę młodszych dzieci, ok 1,5 rocznych?

  • Dzięki! 🙂 W Różowej Wieży pojawiły się niedawno bardzo fajne karty o ptakach miejskich (będzie o nich niebawem wpis na blogu): https://rozowawieza.pl/sklep/ptaki-miejskie/. Oprócz tego myślę, że „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” jest książką przyjazną też dla młodszych. 🙂

 5. Fantastyczne! Dziekuje serdecznie za ten post, niezwykle mi pomoglas:-) moj synek wlasnie zaczyna swoja przygode z ptakami, a jego pierwsze slowo to „Kra kra”:-) prosze, podpowiedz mi, na jakim papierze drukujesz karty? Czy laminujesz? Dziekuje raz jeszcze i cieplo pozdrawiam:-)

  • Drukuję na zwykłym papierze i później laminuję. Dla synka tak wystarczy, jakbym robiła karty dla większej ilości dzieci na pewno trzeba by było użyć grubszego papieru czy mocniejszej folii. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i również sunka! 🙂

 6. Dziękuję, że podzieliłaś się swoją pracą. Pozdrawiam.

  • Mam nadzieję, że się przyda! 😉

 7. Tym wpisem wprost spadłaś mi z nieba! Zbieram się od paru tygodni żeby przygotować karty dla córki-liście, ptaki, słówka angielskie itd. Mam mnóstwo planów, łącznie z zakupem laminarki, ale mało przełożeń na pewno konkrety… Mam nadzieję, że jak pobiorę Wasze ptaki to pójdzie już z górki😊 Dziękuję za Twoją hojność w dzieleniu się swoimi materiałami. Uściski dla Ciebie i S. Pozdrawiam E.

  • Dziękuję Ci za miłe słowa! Pozdrawiam ciepło! 🙂

 8. Plakaty, kubki i gry Ptaki Polski mamy już od 3 lat. Są cudowne i praktyczne. Z kubków moje dzieciaki mają Sowy i Ptaki drapieżne.

  • Super, mnie się też bardzo podobają. Marzy mi się kubek z ptakami z lasu. 😉

 9. Miriam, bardzo Ci dziękuję za wpis!! Jesteś niezastąpiona 😍😍 cały czas mnie inspirujesz.
  Dziękuję Ci, że udostepniasz swoją prace!!!

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Bardzo Ci dziękuję za ten komentarz! 💛 Takie słowa podtrzymują mnie na duchu w chwilach zwątpienia. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *