PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Ptaki w karmniku (+plakat do pobrania)

21 grudnia 2017 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

 

Ptaki są u nas już od jakiegoś czasu bardzo ulubionym tematem (pamiętacie wpis o ptakach?). Wraz z nadejściem pierwszego śniegu wystawiliśmy na balkonie karmnik i jego obserwacja oraz pielęgnacja jest jedną z najprzyjemniejszych części naszego dnia. Jest on świetną okazją do wielu rzeczy:


• poznawania ptaków z naszego najbliższego otoczenia (przyznajcie się kto z was zwraca uwagę na ptaków żyjących wokół i rozpoznaje je 😉 )

• obserwacji zwierząt w ich naturalnych warunkach (nie tylko jak się nazywają i jak wyglądają ale też co lubią jeść a czego nie, jakie mają sposoby zachowania, czy żyją samotnie czy stadnie, z kim się kłócą 😉 )

• nauki zasad dokarmiania ptaków (czym wolno karmić a czym nie, jak opiekować się karmnikiem, gdzie najlepiej karminik umiejscowić i dlaczego itp.)

• nauki odpowiedzialności oraz konsekwentności (o karmniku trzeba pamiętać codziennie)Jest to naprawdę fascynująca przygoda (myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że dla całej rodziny 😉 ). W zamian za naszą opiekę nad karmnikiem możemy podziwiać takie widoki:

 

Moje Montessori Ptaki w karmniku 2

 

Chcę, żeby ta obserwacja karmnika była czystą przyjemnością oraz okazją do znalezienia odpowiedzi na różne pytania: Co ptaki jedzą? Czy wszystkie ptaki jedzą to samo? Czego nie wolno im dawać? Dlaczego? Jak się zachowują, czy stoją grzecznie w kolejce 😉 ? Dlaczego niektóre z nich przylatują pojedynczo a inne w dużych grupach? Dlaczego karmik ustawiliśmy właśnie tu a nie w innym miejscu? No i oczywiście: Co to za ptaszek?

Nie chcę dawać S. gotowe odpowiedzi, chcę go raczej nakłonić do samodzielnej obserwacji i wyciągania wniosków (Mama, te mazurki rozrabiają! Sikorki tak nie robią.). Sypiemy różne ziarna i obserwujemy co kto lubi: sikorki wolą słonecznik, mazurki i trznadle pszenicę, sójka kukurydzę (siemienia lnianego nie chce nikt 😉 ). Patrzymy jak kto zachowuje się przy karmniku: mazurki i wróble robią nieporządek, sikorki grzecznie biorą pojedyncze nasionka i odlatują je zjeść na pobliską brzozę po czym wracają po następne, sroka wszystkich przegania – chyba że spotka wiewiórkę. Z zapartym tchem oglądaliśmy spotkanie sroki i wiewiórki w karmniku – wygrała wiewiórka. Po prostu film przyrodniczy na żywo.

Przy rozpoznawaniu gatunków ptaków, które odwiedzają nasz karmnik zrobiliśmy sobie małą ściągę – plakat z obrazkami ptaków powieszony przy oknie przez które nasz karmnik oglądamy.


Moje Montessori Ptaki w karmniku 1


Na plakacie jest 22 gatunków ptaków podzielonych na 4 strony A4. Na razie powiesiliśmy pierwsze dwie strony z gatunkami najbardziej spotykanymi w naszych okolicach. Później dodamy kolejne.


Moje Montessori Ptaki w karmniku


Wiem, że jest bardzo mała szansa na to, że zobaczymy np. czeczotkę czy gila, ale S. jest naprawdę zainteresowany tematem i często mnie dopytuje o różne rzeczy. Każdy gatunek jest czymś ciekawy i można o nim opowiadać. Nawet jak je nie zobaczymy na żywo, same ich obrazki są świetną okazją do interesujących rozmów (Wiemy, że różne ptaki, jaskółki czy bociany, odlatują od nas na zimę. Ale wiedziałeś o tym, że są też gatunki ptaków, które właśnie tylko podczas zimy do nas przylatują?). No i S. uwielbia czytać podpisy. 😉


 


Pobierz plakat

 

Jeśli wam się spodobał nasz plakat, możecie go pobrać korzystając z linku powyżej. Robiłam go głównie na nasze potrzeby, czyli w czołówce znajdują się ptaszki najbardziej spotykane w naszej okolicy. Możecie wszystkie strony używać od razu lub wybrać tylko niektóre i to niekoniecznie w takej kolejności jaką ja zrobiłam. Możecie sobie na nim też na przykład zaznaczać podczas całej zimy jakie ptaki udało wam się zaobserwować. Tak dla ciekawości u nas są to na razie: bogatki, modraszki, sikorka sosnówka, mazurki, wróble, trznadle, sierpówki, sroki, dzięcioł, sójki no i wiewiórka. 😉 Miłego korzystania!Życzę wam wszystkim wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!PS: Plakat robiłam całkowicie samodzielnie, jeśli zauważycie jakiś błąd, dajcie mi proszę znać. 🙂 Dokładałam wszelkich starań, żeby wszystko się zgadzało i żeby obrazki były w skali, ale błędy mogą się zdarzyć.

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *