PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Pszczoły

5 maja 2016 | kategoria 2 - 2,5 roku, Książki

Jestem wielbicielką książek. Z oczywistych powodów są to w ostatnim czasie głównie książki dziecięce. I taki klejnot, jakim są Pszczoły Piotra Sochy, które niedawno pojawiły się w Wydawnictwie Dwie Siostry, nie mógł ujść mojej uwadze. Zapraszam was dzisiaj na ich mały podgląd. Naprawdę warto.

Moje Montessori Pszczoły

 

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę, są jej imponujące rozmiary (37,5 x 27,5 cm), rzadko spotyka się książkę dziecięcą tej wielkości. Myślę, że też dzięki temu można się w pełni zanurzyć w fascynującym świecie pszczół, tak świetnie pokazanym poprzez rysunki Piotra Sochy.

Kolory są intensywne, lecz nie krzykliwe, wszystko dociągnięte i dopasowane do najmniejszych szczegółów.

 

Moje Montessori Pszczoły - ule

 

Jeśli interesuje was cokolwiek ze świata pszczół, jestem pewna, że w tej książce znajdziecie odpowiedzi na zdecydowaną większość waszych pytań. Dzięki tekstowi, opracowanemu przez Wojciecha Grajkowskiego, dowiecie się wszystkiego o budowie pszczoły, jej rodzajach, rozmnażaniu, sposobie komunikacji czy różnych substancjach, które one wytwarzają.

 

Do szczegółów pokazana jest również praca pszczelarza, jego narzędzia czy specyficzny ubiór. Co to jest dmuchawa a co wirówka? Jakim sposobem uzyskuje się miód z plastra? S. był bardzo zainteresowany całym procesem. O mnie już nie mówiąc. 🙂

 

Moje Montessori Pszczoły - narzędzia pszczelarza

 

W książce nie został pominięty również aspekt historyczny: od najstarszych czasów, kiedy na Ziemi królowały jeszcze dinozaury, poprzez starożytne Egipt i Grecję, Słowian aż po Napoleona. Kim jest patron pszczelarzy, czy dlaczego Napoleon podczas swojej koronacji miał płaszcz ozdobiony pszczołami ze złotych nici? Pasjonująca lektura. Jedynym minusem jest może mała czcionka, z którą młodsi (czy może też ci starsi) czytelnicy mogą mieć trudności.

S. w swoim wieku jest zainteresowany bardziej konkretnymi informacjami: co to jest zapylanie, z nektaru których kwiatów pszczoły wytwarzają miód czy jakie owoce zawdzięczamy pszczołom. Wielkie ilustracje i moje opowiadania udzielają na nie odpowiedzi.

Moje Montessori Pszczoły - owoce

Przy okazji uczyliśmy się, dlaczego na pszczoły trzeba uważać i jakim sposobem się one bronią. Bardzo ciekawą i również pożyteczną lekturą jest temat użądleń.

Moje Montessori Pszczoły - użądlenia

 

Jednak największym zainteresowaniem S. cieszyła się część książki opisująca rodzaje miodu i potraw z nich sporządzanych. Zainspirowała go ona nawet do spróbowania miodu, czego od długiego czasu odmawiał. (Mamo, dooobre!!)

 

Moje Montessori Pszczoły - rodzaje miodów

 

 

Na samym próbowaniu miodu się nie skończyło, poszliśmy krok dalej (i przy okazji odbyło się kilka ćwiczeń z działu życia praktycznego 🙂 ):

 

Moje Montessori Pierniczki

 

Podsumowując, Pszczoły są pozycją obowiązkową każdego pasjonata przyrody, nieważne w jakim wieku. Muszę przyznać, że są one jedną z najpiękniejszych książek, z jakimi się w życiu spotkałam. Mój entuzjazm podzielają też wszyscy domownicy różnych grup wiekowych. Dla każdego ma ta książka coś do zaoferowania: dla najmłodszych przede wszystkim wciągające ilustracje pozwalające opowiadać o tym, jak funkcjonuje przyroda, dla starszych wiele ciekawych informacji, które zaskoczą nawet niejednego znawcę. Wiecie, w jakim celu pszczoła wykonuje swój pierwszy lot po zimie? Potraficie rozszyfrować taniec, poprzez który pszczoły się porozumiewają? Interesuje was, ile kwiatów muszą one odwiedzić, żeby wyprodukować kilogram miodu? Na te wszystkie pytania znajdziecie w niej odpowiedzi. Jeśli szukacie fajnego i wartościowego prezentu, zastanówcie się nad nią. Nie będziecie żałować. 🙂


Piotr Socha, Pszczoły, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa, 2015

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *