Pomelo i przeciwieństwa
Muszę przyznać, że raz na jakiś czas pojawia się u nas książka nie do końca montessoriańska. Nie znajdziecie u nas książek ze smokami, mówiącymi autkami czy smerfami, czasami jednak zdarzy nam się złamać regułę wyłącznie realistycznego przedstawiania świata. Jedną z takich książek jest tom z serii o Pomelo a konkretnie Pomelo i przeciwieństwa.
Wybierając tego typu książki (czyli takich nie do końca realistycznych) kieruję się trzema rzeczami:
• stopień realizmu (personifikacja zwierząt jest do pewnego poziomu u mnie do zaakceptowania 😉 tak, jak w książce o mrówkach, o której niedawno pisałam)
• wartość artystyczna (w Pomelo zachwyciły mnie ilustracje)
• cel (w tym wypadku jest to poszerzanie słownictwa S.)
Książka zawiera przepiękne ilustracje pokazujące na dwóch sąsiadujących stronach różnego rodzaju przeciwieństwa, zaczynając od najprostszych typu mało – dużo, jasno – ciemno czy wysoko – nisko, dochodząc aż do bardziej skomplikowanego typu słownictwa: okrutne – czułe, banalne – nietuzinkowe czy pojęć bardziej filozoficznych: mieć – być, ulotne – wieczne. 😉
W serii o Pomelo ukazało się jeszcze kilka innych tomów (ich lista na końcu wpisu). Dla czytelnika w wieku naszego S. myślę, że na razie nadaje się tylko ten właśnie tom o przeciwieństwach. Podoba mi się bardzo ta poetyckość, którą książki te w sobie mają. W tym wieku S. jeszcze oczywiście nie jest w stanie jej zrozumieć, koncentruje się na konkretach.
Bardziej filozoficzne rozważania są dla rodziców. 😉
Podsumowując, książka dla wszystkich w przedziale wiekowym 2 – 120 lat. 😉 I tak trochę na wesoło, myślę o wypożyczeniu kolejnych tomów i poszerzania mojego słownictwa w języku polskim. Cytując z tomu Pomelo i kształty: nadgryziona okrągłość księżyca czy rozciapciany kształt stopionych lodów. Piękny ten polski! 🙂
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, Pomelo i przeciwieństwa, wydawnictwo ZAKAMARKI, Poznań, 2013
Z tej samej serii:
Pomelo wyrusza za mur ogrodu
Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem
Pomelo jest zakochany
Pomelo śni
Pomelo i przeciwieństwa
Pomelo się zastanawia
Pomelo i kolory