PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Piękna książka na piękną jesień

5 listopada 2015 | kategoria 18 - 24 miesiące, Książki

Zainspirowana tą naszą piękną jesienią oraz naszymi pracami i wędrówkami wybrałam się na poszukiwanie nowych lektur w jakiś sposób związanych z jesienią, spadającymi liśćmi, pieczonymi kasztanami, dużymi dyniami i ogólnie wszystkim, z czym się w tym okresie spotykamy na co dzień. Przeszukując półki naszej biblioteki natknęłam się na jedną z najpiękniejszych książek, które dotychczas gościły u nas i zarazem idealną lekturę jesienną: Jesień na ulicy Czereśniowej autorstwa Rotraut Susanne Berner.

Moje Montessori Jesień na ulicy Czereśniowej3

S. ostatnio uwielbia książki z obrazkami zawierającymi dużą ilość szczegółów. Lubi wyszukiwać nawet te najmniejsze i najbardziej niepozorne detale. Jesień na ulicy Czereśniowej daje mu do tego niekończącą się ilość okazji. Cała książka składa się wyłącznie z obrazków, nie ma nawet linijki tekstu. Na każdej stronie przedstawiona jest inna część ulicy Czereśniowej: rynek, domy, centrum kultury, dworzec kolejowy. Miejsca nie powtarzają się, postacie owszem. Można śledzić ekipę czyszczącą ulicę, panią na spacerku z pieskiem czy mamę z dzidziusiem wybierającą się na paradę lampionów. Każdy z nich ma na poszczególnych stronach inną historię, którą można różnie opowiedzieć. Świetne ćwiczenie wyobraźni także dla rodziców. 🙂

Moje Montessori Jesień na ulicy Czereśniowej 1

Oprócz tego każda strona zawiera niesamowitą ilość szczegółów, które można wyszukiwać. Gdzie się ukrył jeż? Kto się wdrapał na drzewo? oraz nasz faworyt: Ile lamp widzisz? Widzę, że taki rodzaj zabawy S. bardzo pomaga w ćwiczeniu koncentracji i skupiania się. Zdarza się, że jedną stronę ‚czytamy’ pół godziny.

Moje Montessori Jesień na ulicy Czereśniowej

Podsumowując, dla nas jest to idealna lektura na długie listopadowe wieczory. Nie mogę się doczekać pierwszego (czy w tym roku chyba już drugiego) śniegu i kolejnej wycieczki do biblioteki w poszukiwaniu Zimy na ulicy Czereśniowej.

 


Rotraut Susanne Berner: Jesień na ulicy Czereśniowej, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2012

W serii też: Zima na ulicy Czereśniowej, Wiosna na ulicy Czereśniowej, Lato na ulicy Czereśniowej i Noc na ulicy Czereśniowej

 

 

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *