PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Nauka krojenia i noże dla dzieci

12 maja 2016 | kategoria 18 - 24 miesiące, 2 - 2,5 roku, Życie praktyczne

Praca z nożem czy skrobaczką jest ważną umiejętnością w życiu codziennym: smarowanie pieczywa, obieranie warzyw, pokrojenie ogórka do sałatki. S. mnie ostatnio bardzo zaskoczył swoją wielką chęcią do krojenia ale również samodzielnością, którą w tej czynności osiągnął. (Kiedy to się stało?!) Przeszliśmy od moich zdań typu „Nożyk zawsze trzymamy w ten sposób, bo jest ostry, i kroimy tak.” do jego „Mamo, chodź, zapraszam na śniadanie.” (I pokrojony ogórek już czekał 😉 ). Ta przygoda sprzed kilku dni zainspirowała mnie do napisania wpisu na temat nauki krojenia oraz wprowadzania użycia noża w stylu Montessori.

Moje Montessori Nauka krojenia i noze dla dzieci

Kiedy zaczynaliśmy?

Smarowanie, a tym bardziej krojenie, jest skomplikowaną czynnością. Wymaga ono skoordynowanej pracy rąk, siły mięśni i również kształci i ćwiczy te umiejętności. Smarowanie idzie oczywiście łatwiej. Kiedy S. był bardzo zainteresowany nauką samodzielnego jedzenia (tak, piszę był, bo ostatnio u nas jest mały kryzys w tej strefie 🙂 ), zaczął próbować również smarować dżem. Miał wtedy coś ponad rok i była to trochę brudna praca.

Próbować kroić zaczynał jak miał niewiele ponad 1,5 roku. Czynność ta wymaga jednak sporej siły i początki były oporne. Często pracujemy razem w kuchni, gdy był zainteresowany krojeniem, dawałam mu możliwość próbowania, zdarzało się jednak, że mu to nie wychodziło i zaczynał się denerwować. Zabraliśmy się wtedy za coś innego – nic na siłę.

Jeśli chodzi o skrobanie, tutaj wielu prób nie było. Skrobaczka nie budziła większego zainteresowania i w ogóle to była chyba trudna do opanowania. Jednak niedawno S. wziął ją do ręki i bez mrugnięcia okiem obrał prawie całego ogórka. Na wszystko przychodzi pora. 😉

Czym kroić?

Na początku muszę przyznać, że nie mamy w domu żadnych specjalnych noży do nauki krojenia. Wszystko odbywało (i odbywa) się za pomocy rzeczy, które już wcześniej mieliśmy w domu. Nie ukrywam też, że na rynku istnieją nożyki, które tę naukę mogą wspomóc i ułatwić. Niektóre z nich byłyby też świetnym pomysłem na prezent do każdego Montessori domu. 🙂

Nie daję S. ostrych noży do warzyw, ma do dyspozycji nożyki z zestawów sztućców dziecięcych oraz normalnych (oraz taka ciekawostka: kółeczko do krojenia pizzy 🙂 , na początku było ono ulubionym i zupełnie bezpiecznym narzędziem do krojenia). Zastanawiam się nad kupnem specjalnego nożyka dla dzieci, który byłby bezpieczny (czyli bez ostrych krawędzi), dostosowany wielkością do dziecięcych rączek, ale zarazem spełniał swoją funkcję.

Moje Montessori Krojenie

Oto mój mały przegląd noży, które można użyć w nauce krojenia (ostrzegam tylko, że wszystko oczywiście pod ścisłym nadzorem 😉 ):

Nóż karbowany

Znany też jako krajalnica do frytek czy nóż falowany. Trzyma się go od góry i można to zrobić dwoma rączkami, co pozwala dziecku włożyć w krojenie więcej siły.

Nóż karbowany Presto Carving – Tescoma

Nóż karbowany Triangle

 

Noże do masła

Są dostosowane głównie do smarowania, ale miękkie rzeczy (typu banan) dają radę pokroić. W większości są one małych rozmiarów, co jest dużym plusem. Oprócz tego, na rynku można znaleźć różne piękne, kolorowe nożyki do masła, co ma też walor estetyczny oraz zachęcający do pracy. 😉

Nóż Zassenhaus

Komplet noży KILO

Nóż do masła OPINEL

Nóż do masła FUNNY MUMMY Tescoma

Drewniany nóż do masła

 

Specjalne noże i zestawy dla dzieci

Istnieją też specjalne nożyki stworzone do nauki krojenia. Są małych rozmiarów, nie mają ostrych zakończeń i zdarza się, że są w pięknych zestawach (ze skrobaczką, innym nożem czy nawet nożyczkami) nadających się na prezent.

 

Zestaw noży BergHOFF Sheriff Duck

Zetaw OPINEL Le Petit Chef

Nóż i obieraczka IKEA SMÅBIT

Zestaw Willy Mia Fred

Noże KiddiKutter

 

Moje Montessori Krojenie ogórka

 

 

Co kroić?

Każda praca powinna mieć sens. Można sobie oczywiście kroić dla czystej przyjemności i nauki, S. jednak zawsze woli pracę, z której jest rezultat. I to najlepiej szybki (na przykład ogórek, który można od razu zjeść a nie cukinia, którą dopiero trzeba ugotować). Na początek oczywiście łatwiej kroją się miękkie rzeczy. Warto też zwrócić uwagę, żeby dać je dziecku przygotowane w sposób ułatwiający trzymanie (czyli na przykład nie cały, okrągły ogórek, lecz podłużnie przekrojony, żeby dał się on stabilnie położyć na desce do krojenia).

Można kroić np.:

• banan

• ser

• żółty melon

• ugotowane warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler itp.)

• ogórek

• cukinie

• plastelinę

Moje Montessori Krojenie ogórka 2

 

Polecam wam też ciekawe anglojęzyczne strony na temat nauki krojenia i pracy z nożem w stylu Montessori:

Living Montessori Now

How we Montessori – rodzaje noży

Montessori ici – smarowanie pieczywa

Info Montessori – jak dziecku zaprezentować krojenie

Montessori on the Double – krojenie nożem karbowanym

 

Udanego krojenia życzę! 😉

Save

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *