PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Nasza DIY wersja szorstkich liter (+ pliki do pobrania)

7 sierpnia 2018 | kategoria 2,5 - 3 lata, 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Pamiętacie naszą domową wersję szorstkich cyfr (taką bez wycinania, klejenia i innych trudnych spraw, za którymi nie przepadam 😉 )? Używamy je już od jakiegoś czasu i stwierdzam, że na nasze potzeby są w zupełności wystarczające. Pora na domową wersję szorstkich liter!

 

Moje Montessori Szorstkie litery 6



 

Co to są szorstkie litery?

Szorstkie litery to pomoc Montessori z działu edukacji językowej: zestaw płytek z literami o szorstkiej fakturze, niebieske płytki dla spółgłosek, czerwone dla samogłosek. Prezentuje się ją dziecku, które jest już świadome tego, że słowa składają się z pojedynczych dźwięków (tę umiejętność ćwiczy się przy pomocy gier dźwiękowych). Dzięki nim dziecko uczy się połączyć już znany mu dźwięk z jego zapisem graficznym, czyli literą. Praca z szorstkimi literami angażuje więcej zmysłów: oprócz wzrokowego zapamiętywania kształtów liter poprzez zmysł dotyku uaktywnia się również pamięć mięśniowa.



 

W celu wywołania innych ruchów potrzebnych do kreślenia znaków graficznych, daję dziecku pomoce, które stanowią płytki z naklejonymi na nie literami wyciętymi z papieru ściernego, których należy dotykać w tym samym kierunku, w jakim pisze się daną literę. W ten sposób utrwala się ruch dłoni i ręki, niezbędny do kopiowania znaku i jednocześnie obraz tego znaku, oglądanego przez dziecko w trakcie tej pracy. Tak oto znak graficzny litery alfabetu jest zapamiętywany w dwojaki sposób, to znaczy poprzez dotyk i poprzez wzrok.

Maria Montessori, Odkrycie dziecka, s. 179

 



Według metody Montessori pisanie przychodzi przed czytaniem. Litery użyte w tej pomocy to litery małe pisane. Dzieci pracując z szorstkimi literami nie tylko poznają ich kształt, ale wodząc po nich palcami i gromadząc wrażenia dotykowe, pośrednio przygotowują się do nauki pisania.

 

Moje Montessori Szorstkie litery 4



 

Małe dziecko nie podąża ręką w kierunku obrazu, który w ogóle nie przyciąga jego uwagi. To właśnie wrażenie dotykowe prowadzi rękę dziecka i podąża za tym ruchem, który później zostanie utrwalony w pamięci motorycznej. Kiedy dziecko patrzy na literę alfabetu i jednocześnie jej dotyka, mamy do czynienia w tym samym czasie z trzema wrażeniami: wzrokowym, dotykowym i mięśniowym. Dlatego obraz znaku graficznego utrwala się w bardzo krótkim czasie, o wiele krótszym niż wtedy, gdy według starych metod był on poznawany jedynie poprzez zmysł wzroku. Należy zwrócić uwagę, że pamięć mięśniowa jest równocześnie najbardziej rozwinięta i najbardziej gotowa u małego dziecka. Dziecko rzeczywiście czasem nie rozpoznaje litery, patrząc na nią, lecz dotykając jej – potrafi ją rozpoznać.

Maria Montessori, Odkrycie dziecka, s. 183


 


Jak dokładnie się z nimi pracuje? Wszystko jest bardzo szczegółowo opisane tutaj.

 

 

 

Gdzie je kupić?

W różnych sklepach z pomocami Montessori, na przykład tutaj. Ale dlatego że na potrzeby domowe cena jest tak trochę kosmiczna, stwierdziłam, że zrobimy je sobie sami.


 

 

DIY wersje szorstkich liter

W sieci można znaleźć naprawdę fajne opisy tworzenia szorstkich liter zrób to sam. Polecam wam zajrzeć na przykład na blogi Domologia stosowana oraz Edukacja domowa Montessori. Znajdziecie tam wszystkie informacje na temat tworzenia szorstkich liter przy pomocy płytek oraz papieru ściernego. Aaale… Jak już może wiecie, ja nie jestem wielkim fanem wycinania i klejenia i próbowałam znaleźć inny, trochę mniej pracochłonny sposób na ich stworzenie. Wtedy na Instagramie zobaczyłam to zdjęcie:

 


Dopytałam się małe co nieco i dowiedziałam się, co to za prosty i tani sposób. I od razu mi się spodobało! Wystarczy wydrukować (czy nawet napisać) na grubszej kartce papieru kształty liter, zalaminować je i z drugiej strony litery przedziurkować tak, żeby szorstka faktura znalazła się na wierzchu. Najpierw tym sposobem spróbowałam stworzyć szorstkie cyfry i okazało się, że ten sposób jest rzeczywiście tani, prosty no i… zupełnie wystarczający!

 

Stworzyłam plik do wydruku z wymiarami odpowiadającymi poszczególnym płytkom, wydrukowałam je na grubszym papierze (takim z bloku technicznego) oraz zalaminowałam (folią o grubości 100 mic, ale oczywiście może być również grubszą). I jestem bardzo zadowolona z rezultatu!

 

Moje Montessori Szorstkie litery 5

 

Moje Montessori Szorstkie litery 2

 

Moje Montessori Szorstkie litery 1


 

Tak, wiem, że oryginalne szorstkie litery są w kolorze piaskowym na kolorowym – czerwonym lub niebieskim tle. Ja jednak, oszczędzając tusz w drukarce, zdecydowałam się na kolorowe litery na białym tle.

 

 

Pobierz szablon – białe tło

 

 

Jeśli jednak wolicie kolory zgodne z oryginałem, proszę bardzo.

 

 

Pobierz szablon


 

Może zastanawiacie się, dlaczego litery nie są w środku ale przesunięte w prawą stronę. To dlatego, żeby po stronie lewej zostawić przestrzeń dla lewej dłoni przytrzymującej kartę/ płytkę przy pracy.

 

Pobierajcie, korzystajcie i dajcie znać jak wam się podoba i jak wam się pracuje. 🙂 No i jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało!

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Dziękuję bardzo za plik do pobrania, skorzystałam:). Czekam na laminator i będę działać. Czy jest szansa na plik z dużymi pisanymi literami ?

    • Jest w planach, ale nie obiecuję dokładną datę. 😉

  2. Jak najprosciej trafic dokladnie w miejsce liter? Przy grubym papierze raczej tusz nie przebija.
    Pozdrawiam

    • U mnie też tak było. Trzymałam karty trochę pod kątem (czyli nie prosto na stole ale trochę nachylone) i pomagałam sobie małą lampką, która mi naświetlała kartki. Dzięki niej nawet przy grubym papierze dokładnie widziałam kształt liter. Było to średnio wygodne rozwiązanie, ale poszło w miarę szybko. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *