Montessori prezenty na pierwsze urodziny
Zbliżają się nam w rodzinie pierwsze urodzinki. Jest to dla mnie okazja do przypomnienia sobie, jak to ponad rok temu wyglądało u nas, jakie były zainteresowania S., które zabawki uwielbiał oraz na jakie nawet nie spojrzał. Wspominam przygotowania do jego pierwszych urodzin i moje poszukiwania idealnych Montessori prezentów. Teraz z perspektywy czasu widzę, które z nich okazały się u nas lubiane i używane przez dłuższy okres czasu. Mam nadzieję, że mój wybór okaże się dla was interesujący i pomocny. Zapraszam.
Piramidy, wieże i miski
Lubię kupować zabawki, które pozwalają na różne ich zastosowania, co oznacza też, że można je używać przez dłuższy czas. Wieże i piramidy są zabawkami dokładnie tego typu. Są swojego rodzaju kontynuacją po pierwszych zabawkach Montessori na motorykę, czyli na przykład jajku z podstawką czy kółek do nakładania. Ćwiczą motorykę małą, koordynację ruchową, rozróżnianie duży – mały oraz często też cierpliwość i wytrwałość. Większość z nich jest w kolorach tęczy, dzięki czemu można je użyć też przy nauce kolorów. Jednak szczere mówiąc, moim osobistym faworytem w tej kategorii jest piramida Wooden Story w naturalnych kolorach drewna.
- Wieża Grimm’s
- Kolorowe miski Grimm’s
- Piramida IKEA Mula
- Piramida Wooden Story
- Wieża Grimm’s
- Tęcza Grimm’s
Sortery i układanki
Doskonalą motorykę małą, koordynację oko-ręka czy uchwyt pęsetowy. Muszę powiedzieć, że sortery nie okazały się u nas strzałem w dziesiątkę, układanki jednak należały do najbardziej lubianych. Faworyt: kształty firmy Classic world.
- Układanka 3 koła
- Układanka Classic world
- Układanka Bigjigs Transport
- Sorter Wooden Story
- Sorter IKEA Mula
- Sorter Goki
Przebijanki
Zabawka zdecydowanie na dłuższy czas. Nie mówiąc już o tym, że młotek można użyć też do różnych innych czynności.
- Przebijanka IKEA Mula
- Przebijanka Goki
- Przebijanka Melissa&Doug
- Przebijanka Classic world
- Skrzynia z kulkami Plan Toys
Kulodromy i zjeżdżalnie
Powinny być stabilne, żeby nie przewracały się zbyt łatwo przy nie do końca jeszcze skoordynowanych ruchach. Pomocne też przy zabawie pod nazwą: odkrywamy, co się turla, a co nie. 🙂
- Zjeżdżalnia leśna Leger
- Zjeżdżalnia SpielMaus
- Kulodrom Eichhorn
Prezenty muzyczne
Cymbałki, bębenek czy tamburyn. U nas były i są na półkach praktycznie bez przerwy.
- Cymbałki Plan Toys
- Cymbałki Lelin
- Cymbałki Eichhorn
- Bębenek Hape
- Bębenek Goki
- Bębenek Plan Toys
- Tamburyn Goki
- Tamburyn Hape
Kredki
Coś na pierwsze zabawy plastyczne.
- Kredki Stockmar z wosku pszczelego
- Kredki Colorino kids Jumbo
- Kredki świecowe Crayola Mini Kids
Książki
Książek oczywiście nie może zabraknąć. S. uwielbiał najbardziej książki pokazujące codzienne życie i opisujące codzienne czynności (tak jak zalecała Maria Montessori, S. trzymał się realizmu 🙂 ).Polecam szczególnie serię Ela i Olek (wydawnictwo Zakamarki) czy Rosnę i poznaję (wydawnictwo Zielona sowa).
- OnoMaTo (wyd. Olesiejuk)
- Biblioteka maluszka (wyd. Wilga)
- Ela i Olek (wyd. Zakamarki)
- Rosnę i poznaję (wyd. Zielona sowa)
Wózki do pchania
Pomocne w opanowywaniu sztuki chodzenia czy przewożenia różności. Bardzo ważna jest ich stabilność. Warto zwrócić uwagę, czy można w wybranym wózku regulować jego prędkość.
- Wózek Vilac
- Wózek IKEA Ekorre
- Wózek z klockami Plan Toys
- Wózek drewniany Lupo Toys
Krzesełka
I to dokładnie dwa rodzaje: do siedzenia przy dużym stole oraz przy niskim stoliku. My mamy Danchair duńskiej firmy Baby Dan, więcej o nim pisałam tutaj. Większy wydatek, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Nie ma to jak siedzieć przy stole razem.
Trudno znaleźć na polskim rynku krzesełko i stoliczek dostosowany do wzrostu rocznego dziecka. Stoliki z zestawów dziecięcych są za wysokie a krzesełka mało stabilne. Stolikowi zawsze można trochę skrócić nogi, z krzesełkiem sprawa jest bardziej skomplikowana. Świetnym pomysłem jest modyfikacja zestawu IKEA Lätt (jest on dosyć tani, dlatego rozcinanie go aż tak nie boli). Można skrócić nogi stolikowi i krzesełku oraz dobudować barierki używając drugiego krzesełka z zestawu. W praktyce to wygląda jakoś tak.
Bardzo dobrymi krzesełkami dla rocznych dzieci są tzw. cube chairs. Mają wysokie barierki, a po obróceniu mogą być użyte jako stolik czy też podest. Na polskim rynku są niestety trudno dostępne. Można znaleźć na przykład krzesełko Pogo 3w1, jest ono jednak bardzo drogie. Zdecydowanie mniej kosztownym rozwiązaniem jest wersja DIY, naprawdę świetne wskazówki jak to zrobić można znaleźć tutaj.
- Danchair
- Tripp Trapp
- Hauck Alpha
- Zestaw IKEA Lätt
- Krzesełko Pogo 3w1
Życzę pomyślnego wybierania. 🙂
Czy jest szansa dostać instrukcje zrobienia krzesełka samodzielnie? Link niestety juz nie działa 🙁
Wiem, Kasia z bloga http://kukumag.com/ jakiś czas temu usunęła ten wpis. Ale jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę „cube chair DIY” czy coś w tym stylu, powinno wyskoczyć Ci choć kilka instrukcji po angielsku. Nic więcej Ci niestetu nie pomogę. 🙁
Witam. Pominelabym w tym wpisie pchacze bo są niezdrowe dla dzieci a rodzice czytający Pani stronę sie nią inspirują.. ..
Dziękuję bardzo za komentarz! Wiem, że pchacze czy wózki są tematem kontrowersyjnym. Widziałam je w różnych placówkach montessoriańskich, my coś tego typu też mieliśmy w domu. Nie są to jednak chodziki. 😉 Nie służą one do nauki chodzenia, powinny być przeznaczone dla dzieci chodzących już samodzielnie. Nasz synek miał etap „pchania” czegokolwiek: taboretu, krzesła itp. I nawet specjalny pchacz nie był wtedy potrzebny. 😉
Taaak, pięknie Ci dziękuję za pomoc i za ten wpis 🙂
Nasza córka za dwa tygodnie właśnie kończy roczek więc wróciłam na Twoją stronę w poszukiwaniu inspiracji.
Wszystkiego najlepszego dla córeczki! 🙂
Miriam, szukam tej układanki Classic world ale poddałam się, Internet mnie pokonał. Widziałaś ją w jakimś konkretnym sklepie?
Masz rację, też jej nie mogę znaleźć. My ją kupowaliśmy na http://www.nefere.pl, ale to było już prawie 2 lata temu i teraz jej nie znalazłam w ofercie. Natomiast praktycznie identyczną układankę ma też Bigjigs i można ją kupić np. tu albo tu . Mam nadzieję, że troszkę pomogłam. 😉