PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Montessori alternatywy dla maty edukacyjnej

1 czerwca 2016 | kategoria Dla najmłodszych (0-12 miesięcy)

Kiedy S. był niemowlakiem, poznawałam dopiero, co to w ogóle jest Montessori. Czytałam pierwsze książki, przeglądałam pierwsze blogi i powoli, razem z moją fascynacją tą metodą, rosło we mnie przekonanie, że różne rzeczy w naszym domu wymagają zmian. Jedną z rzeczy, które bym na pewno zrobiła inaczej, i na których kupno bym się nie zdecydowała, jest mata edukacyjna.

Moje Montessori Montessori alternatywy maty edukacyjnej

 

Jedną z głównych zasad metody Montessori jest wyizolowanie bodźca nad którym skupia się koncentracja dziecka. Dlatego, w tej metodzie, zamiast mat edukacyjnych, które są w większości bardzo kolorowe oraz pełne różnych bodźców, które zajmują dziecko, lecz nie pozwolą mu skupić się w pełni na żadnym z nich, używa się raczej prostszych alternatyw. Przeważają stonowane kolory, naturalne materiały i mniejsza ilość bodźców, która sprzyja rozwojowi koncentracji. Dzisiaj chciałabym wam pokazać parę inspiracji, jak taka alternatywa maty edukacyjnej mogłaby wyglądać.

Jedną z alternatyw może być tzw. baby gym, czyli drewniany pałąk z wiszącymi na nim zabawkami. Na Polskim rynku niestety trudno go kupić ale myślę, że kiedy przychodzi moment, w którym dziecko zaczyna interesować się chwytaniem czy kopaniem nóżkami, warto spróbować zrobić go samemu. Oto parę inspiracji i instrukcji:DIY – Zrób to sam

Monthly Makers – strona jest szwedzka, ale nie przestraszcie się, przewijając w dół znajdziecie też wersję angielską. Zdjęcia są przepiękne i bardzo mi się podobają te małe szydełkowane wielorybki.

The Merrythought – ten samouczek zawiera również małą inspirację na DIY zabawki do powieszenia na nim

Empty Handed – można tu zobaczyć, jak ten projekt można wykorzystać przy starszaku, robiąc z niego mały namiot 😉

The Velvet Bird – przy tym projekcie obejdziecie się bez wiercenia

That’s My Letter – wykonanie tego projektu wymaga trochę więcej pracy oraz użycia wiertarki i wyrzynarki

Reading My Tea Leaves – najłatwiejsza i najtańsza wersja 😉

 

RączkaGdzie kupić?

Można znaleźć również gotowe pałąki do kupienia, ich minusem jest jednak cena oraz fakt, że nie można ich zmieniać i dostosowywać do obecnych potrzeb aż w takim stopniu jak wersje DIY. Modyfikować je oczywiście można, np.  wymieniając wiszące zabawki na takie bardziej montessoriańskie. 😉

Stojak z zabawkami IKEA LEKA

Pałąk drewniany HESS

Pałąk edukacyjny Finn + EmmaMobile aktywne

Jeśli chodzi o młodsze dzieci, które dopiero uczą się chwytać rzeczy do rączek oraz celować swoje ruchy czy kopnięcia nóżką, potrzebują one jednego wyizolowanego bodźca, na którym mogą się skupić. W rozwijaniu tej nowej umiejętności pomocne są tzw. mobile aktywne, które dziecko nie tylko ogląda (jak mobile wizualne jakim jest np. mobil Munari czy Gobbi), ale również łapie czy kopie w nie nóżką.


Nóżka 

Przy ich tworzeniu wystarczy wstążka oraz różne przedmioty na niej zawieszone, np.:

• drewniane kółeczko

dzwoneczek

piłka Takane (co to jest i jak ją zrobić dowiecie się w tym moim wpisie) czy inna miękka piłeczka

kolorowe wstążki

drewniane zabawki
Moje Montessori Montessori piłeczka takanePiękny przegląd różnych opcji można znaleźć tu.

 

Pozostaje już tylko pytanie, jaki jest najprostszy sposób ich powieszenia. Można kupić specjalny pałąk (taki jak na karuzelki na łóżeczko), ale mnie bardzo się podoba opcja z użyciem najprostszej podpórki pod półkę czy małego haczyka na suficie.

 

 

Ręcznie robione rzeczy zawsze przynoszą mi dużo radości. Szczególnie jeśli są robione dla tych najmłodszych. Mam nadzieję, że was trochę zainspirowałam do pracy. 😉

Zapisz

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Pierwszy, szwedzki, link odsyła do innej strony, drdrugi z gotowymi palakami nie działa.
    Miałam właśnie kupować matę edukacyjną, ale taki baby gym podoba mi się bardziej. Tylko czasu na wykonanie już brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *