PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Moje ulubione cytaty Marii Montessori

7 lipca 2015 | kategoria Cytaty

Od zawsze lubiłam zbierać inspirujące cytaty. Jeszcze w czasach liceum robiłam sobie notatki do książek, zeszytów. Nawet założyłam sobie specjalny notatnik, żebym mogła wszystko trzymać w jednym miejscu: cytaty, wycinki z gazet, teksty piosenek, po prostu rzeczy, o których bym nie chciała zapomnieć. Ale odkąd dostałam w prezencie Kindle, mój świat książek i notatek doznał rewolucji. Czasami lubię zapisywać rzeczy na kartkę papieru czy do notatnika, ale cytaty z książek już trzymam tylko tam. Zrobić bookmark jest na tyle łatwe, że moje lenistwo jest w siódmym niebie.

Moje Montessori Moje ulubione cytaty Marii Montessori

Dużą część mojej biblioteki Kindle tworzą oczywiście książki Marii Montessori. Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić kilkoma cytatami, do których lubię wracać:

 

Musimy pamiętać o tym, że człowiek nie kształci się tylko na uniwersytecie: człowiek rozpoczyna ten proces już przy urodzeniu i nawet przed nim. Największy rozwój dokonuje się podczas pierwszych lat życia i dlatego to właśnie wtedy dziecku potrzebna jest największa opieka. Jeśli ją otrzyma, nie stanie się ono ciężarem, tylko najcudowniejszym dziełem natury. Nie powinniśmy myśleć o dziecku, tak jak się zwykło myśleć w przeszłości: jako o bezsilnym stworzeniu, jako o pustym pojemniku, który trzeba napełnić naszą mądrością. Przed naszymi oczami jego godność rozwinie się w pełni, kiedy ujawni się jako inteligentny twórca, jako stworzenie które prowadzone przez swojego nauczyciela wewnętrznego, w radości i szczęściu, przestrzegając swojego ustalonego rytmu, pracuje bez zmęczenia przy budowie cudu natury: CZŁOWIEKA.

Maria Montessori, The Absorbent Mind

 

DSCF4759

Zostawmy życie, niech się w granicach dobra samo rozwija. My tylko obserwujmy, jak rośnie. To jest cała nasza misja. Może czyniąc tak przypomnimy sobie słowa Tego, w którym nie było zła: „Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie.” To znaczy: „Nie zabraniajcie im przychodzić, jeśli będą swobodne i nieskrępowane, przyjdą.”

Maria Montessori, Dr. Montessori’s Own Handbook

To wszystko, czego sobie życzymy, czyli żeby nie przerywano nam pracy, nie utrudniano wysiłków, żeby mieć przyjaciół gotowych nam pomóc, kiedy tego potrzebujemy, widzieć ich cieszących się razem z nami, być z nimi na równi, móc się im zwierzyć i im zaufać – tego potrzebujemy, żeby się dobrze czuć w czyimś towarzystwie. Dzieci tak samo są istotami ludzkimi, którym należy się szacunek. Swoją niewinnością i ogromnymi możliwościami, które na nie czekają w przyszłości, zasługują na niego nawet bardziej. Czego my pragniemy, one pragną. 

Maria Montessori, Dr. Montessori’s Own Handbook

Dziecko nie jest pustym naczyniem, nie zawdzięcza wszystkiego co wie nam, którzy go tego nauczyliśmy. Nie, dziecko jest budowniczym człowieka. Każdego człowieka na tym świecie uksztaltowało dziecko którym kiedyś był.

Maria Montessori, The Absorbent Mind

 

Powinniśmy zauważyć osobowość dziecka, która pragnie rosnąć. Osobowość ta przejawia inicjatywę, wybiera sobie rodzaj pracy i ją wykonuje, zmienia ją w zależności od swoich potrzeb wewnętrznych, nie szczędzi wysiłku, raczej go szuka. Z ogromną radością pokonuje przeszkody w ramach swoich możliwości. Jest na tyle społeczna, że chce się ze wszystkimi podzielić osiągnięciami, odkryciami i małymi zwycięstwami, których dokonała. Nie ma potrzeby ingerowania. Takie jest motto wychowawcy: „Czekaj obserwując.”

Maria Montessori, Dr. Montessori’s Own Handbook

 

Więcej inspirujących cytatów (nie tylko) Montessori zbieram sobie tutaj. Zapraszam.

 


cytaty pochodzą z angielskich wersji książek Marii Montessori: Dr. Montessori’s Own Handbook, The Montessori Method oraz The Absorbent Mind, tłumaczenia są w moim wykonaniu

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *