PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Mobile Montessori cz. 1 – Mobil Munari

17 grudnia 2015 | kategoria Dla najmłodszych (0-12 miesięcy)

Już od dłuższego czasu przymierzałam się do napisania kilku postów na temat mobili Montessori. U nas temat ten jest już nieaktualny, jednak jedna moja bliska przyjaciółka ze swoją córeczką właśnie wchodzi w etap wprowadzania mobili. Trochę też dlatego powracam do mojego zamiaru pisania na ten temat. I zacznę od pierwszego mobilu znanego jako Munari.

Moje Montessori Mobil Munari

Zmysł wzroku kształtuje się u dziecka już w brzuchu mamy. Jednak nawet po urodzeniu daleko mu do doskonałości. Noworodek widzi ostro do odległości 20-30 centymetrów, czyli mniej więcej tylu ile wynosi jego odległość od twarzy mamy podczas karmienia piersią. Widzi dwuwymiarowo, nie rozróżnia też jeszcze poszczególnych kolorów, zauważa jednak kontrasty, które oprócz ludzkich twarzy, najbardziej przyciągają jego wzrok. Największy kontrast wśród kolorów przedstawia kombinacja czerń-biel i dlatego też pierwsze mobile Montessori są w tych właśnie kolorach.

Dlaczego nazywa się Munari?

Mobil ten bierze nazwę od swojego projektanta, którym był włoski malarz, grafik oraz architekt Bruno Munari. W 1930 r. opracował on tzw. maszyny powietrzne (czy też bezużyteczne maszyny). Są to różne kształty geometryczne wycięte z różnego rodzaju lekkich materiałów, które powieszone poruszają się razem z ruchami powietrza. Był on bardzo interesującą postacią, tworzył też między innymi książki kreatywne dla dzieci. Dla chcących zgłębić temat, gorąco polecam ten artykuł o Bruno Munari i jego twórczości.

Jak i kiedy się go używa?

Mobil Munari jest pierwszym z mobili Montessori. Proponuję się go dziecku pomiędzy 3 i 6 tygodniem. Jego rolą jest wspierać koncentrację i skupienie dzięki kontrastowym elementom oraz szklanej kuli, która odbija światło. Mobil jest bardzo lekki i porusza się łagodnie z ruchami powietrza. Należy on do tzw. mobili wizualnych, czyli takich, które dziecko obserwuje, lecz ich nie dotyka. Biorąc pod uwagę ostrość widzenia dziecka, powinien on być powieszony na wysokości 30-35 cm nad nim. Warto, żeby wisiał trochę poniżej jego wzroku, żeby dziecko nie musiało odwracać głowy do tyłu podczas obserwacji.

Jak wspomniałam powyżej, celem mobili jest wsparcie koncentracji dziecka, dlatego mobile powinny być proponowane w momentach, kiedy dziecko jest aktywne i wypoczęte a nie wówczas, kiedy jest już zmęczone i śpiące.

Moje Montessori Mobil Munari

Jak go zrobić?

Muszę przyznać, że tutaj brak mi doświadczenia. Mogę jednak zaproponować parę pomysłów znalezionych w sieci. 🙂

Po polsku:

Skacząc w kałużachBiele morele

Po angielsku:

Little Red FarmVilla MariaMontessori Moms

Gdzie go kupić?

W Polsce na DaWanda u tego sprzedawcy

Etsy – zamawiając z  USA

Mimimo – zamawiając z Czech

Montemother – zamawiając ze Słowacji


• we wpisie użyłam darmowego zdjęcia pochodzącego ze strony montessoricentenary.org

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *