Książki z naszej półki (30 miesięcy)
Oficjalnie oznajmiam, że szał na książki z serii Ulicy Czereśniowej minął. Szał ten trwał ponad pół roku, wszystkie części serii zostały dokładnie pooglądane do najmniejszych szczegółów no i przyszła pora na szukanie czegoś nowego.
W ostatnim czasie S. książką numer jeden jest Rok w lesie Emilii Dziubak, o którym już wspominałam tutaj. Oprócz książek Pszczoły, Opowiem ci mamo co robią mrówki oraz Pomelo i przeciwieństwa, o których pisałam osobno, na S. półkach można znaleźć:
Hervé Tullet – Naciśnij mnie
Kultowa książka, która zachwyciła również rodziców. 😉 Ile zabawy może być z kolorowymi kropkami? Dużo!
Ali Mitgutsch – Nad wodą
Kolejna część z serii 1001 drobiazgów autorstwa Ali Mitgutsch. Jakiś czas temu mieliśmy również tom Na wsi, wspominałam o nim tutaj. Są to książki bez tekstu, z dużymi ilustracjami i mnóstwem szczegółów. Ćwiczą spostrzegawczość oraz pomagają w poszerzaniu słownictwa. Dają okazję do poznawania nowych słów i opowiadania dłuższych historii. Takie książki lubimy.
Zofia Stanecka – Wielka księga Basi i Franka
Krótkie historie starszej siostry Basi i jej młodszego braciszka Franka, któremu siostra pomaga poznawać świat: kolory, kształty, pojazdy. Pomaga mu jeść, ubierać się i opiekuje się nim podczas choroby. Miła książka, S. ją polubił jednak szybko mu się znudziła. Myślę, że zachwyci ona ciut młodsze dzieci.
Pierre Couronne – Martusia
Ta książka spodobała się S. od pierwszego wejrzenia i od razu musieliśmy ją przeczytać w całości. Piękne historie Martusi, która marzy o piesku i przeżywa z nim różne przygody. Opowieści są już dłuższe, można się wciągnąć w opisywaną historię i jej towarzyszące przepiękne obrazki. Tom Martusia chce mieć pieska jest pierwszym z serii, którą na pewno będziemy kontynuować. Muszę powiedzieć, że jak ją po raz pierwszy otworzyłam, nawet mi się łezka zakręciła w oku, jest to bowiem najbardziej ukochana książka mojego dzieciństwa. Gorąco wam ją polecam.
Ralf Butschkow – Mam przyjaciółkę dentystkę
Mam przyjaciółkę dentystkę to jeden z tomów serii Mądra Mysz, w których można spotkać się z różnymi zawodami: weterynarzem, kolejarzem czy rolnikiem. Bardzo przejrzyste ilustracje pokazują, jak wygląda wizyta u dentystki: poczekalnia, gabinet, różne sprzęty czy rentgen. S. był bardzo zaciekawiony i o różne rzeczy się dopytywał. Według mnie jest to seria książek wartych uwagi, którą będziemy dalej poznawać. Kolejną pozycją na naszej liście oczekującej jest część pod tytułem Mam przyjaciela śmieciarza.
Joanna Krzyżanek – Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci
Bardzo fajna książka znaleziona w domu po już dorosłych członkach rodziny. Poprzez przygody sympatycznej rodziny Wafelków można dowiedzieć się co wypada i co nie wypada na przykład podczas jedzenia, przy rannym wstawaniu czy wycieczki do lasu, kiedy pukać, jak się witać czy jak należy traktować zwierzęta. Świetna książka z trochę śmiesznymi (ale jak najbardziej realistycznymi) ilustracjami dzięki której dziecko poznaje dobre maniery. No i widzieć swojego dwulatka wycierającego sobie buzię serwetką i mówiącego: Pyszny obiadek! – bezcenne. 😉
Hervé Tullet, Naciśnij mnie, BABARYBA, 2011
Ali Mitgutsch, 1001 drobiazgów Nad wodą, Wydawnictwo Tatarak, 2013
Zofia Stanecka, Wielka księga Basi i Franka, Egmont Polska, 2014
Pierre Couronne, Patrycja Zarawska, Martusia chce mieć pieska, Wydawnictwo DEBIT
Ralf Butschow, Mam przyjaciółkę dentystkę (seria Mądra Mysz), Media Rodzina, 2011
Joanna Krzyżanek, Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci, Publicat, 2004