PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Kilka słów o naszych mapach (+ promocja w MatyMontessori.pl)

7 września 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Kiedy zdecydowaliśmy się zacząć na poważnie wprowadzać metodę Montessori w naszym domu, stało (i wciąż stoi) przed nami wiele wyzwań. Jakiś czas temu o tym też napisałam wpis. Jednym z tych wyzwań jest kompletowanie potrzebnych nam pomocy, a raczej próba ich kompletowania dlatego że już zaakceptowałam że wiele pomocy jest poza naszym zasięgiem. Jak sobie z tym radzimy?

 

Moje Montessori Mapa świata Maty Montessori

 

Po pierwsze zaakceptowaniem faktu że tak jest. Oczywiście, że pięknie byłoby mieć wszystko, ale środowisko w domu różni się od tego przedszkolnego i trzeba brać pod uwagę wiele jego aspektów. Nie na wszystko mamy w domu miejsce no i nie na wszystko mamy wystarczające środki finansowe. 😉 Oryginalne pomoce Montessori są bardzo drogie, wytrzymałością i jakością wykonania dostosowane do faktu, że w przedszkolu będą pracować z nimi dziesiątki czy setki dziecięcych rączek. W domu wszystko wygląda inaczej.

Jeśli się da, wiele pomocy próbuję wykonywać samodzielnie (możecie je zobaczyć tutaj). Do tej pory zrobiłam globus kontynentów, szorstkie cyfry, szorstkie litery czy naszą domową wersję ruchomego alfabetu (i zdradzę wam, że obecnie myślę o koralikach 😉 ).

 

 

Ale jednak nie wszystkie pomoce da się wykonać samodzielnie (albo nie mam na to wystarczające umiejętności, czas czy cierpliwość). Wtedy zostają mi dwie możliwości: kupić je lub nie. W takim wypadku kieruję się dwiema rzeczami: czy są w naszym zasięgu finansowym oraz jak długo i w jakiej formie będziemy je używać.

W przypadku na przykład takich cylindrów do osadzania rzecz jest jasna: są świetne, piękne ale… drogie! Niektóre inne pomoce sensoryczne (np. czerwnone belki) mamy, ale jednak nie uda nam się mieć wszystkiego. Zawsze można rozglądać się też po pomocach używanych (na przykład tu) – rzadko się trafiają takie ogłoszenia, ale czasami może się udać kupić jakąś pomoc dużo taniej.

 

 

Są jednak pomoce, których nie wyobrażam sobie nie mieć, dlatego że dają wiele możliwości pracy i to w różnym wieku. Jedną z takich pomocy, w które jednak zdecydowałam się zainwestować, była mapa kontynentów (kupowaliśmy na MatyMontessori.pl). I było to dokładnie z trzech powodów:

S. był (i wciąż jest!) bardzo zaiteresowany geografią

• cena była rozsądna

• da się z nią pracować na bardzo różne sposoby i jest pomocna przez długi czas

 

 

Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentów 5

 

O mapie kontynentów pisałam już kilkakrotnie (tutaj i tu). Używamy ją dosyć często i to na różne sposoby. Jest to na pewno materiał, z którym można bardzo kreatywnie pracować. W ostatnim czasie używamy ją też w połączeniu z kartami z serii Biblioteczka Montessori – Świat czy też innymi materiałami. Nasza mapa ma rozmiar 140×80 cm, czyli można na niej poszaleć. 😉 U nas w domu mapa kontynentów jest jedną z najbardziej używanych i na pewno potrzebnych pomocy.

 

Moje Montessori Mapa świata Maty Montessori

 

 

Oprócz mapy kontynentów mamy od MatyMontessori.pl również piękną matę Układu Słonecznego. Mamy trochę mniejszą wersję, pracuje się z nią dobrze, ale jednak większe rozmiary dają większe możliwości.

 

Moje Montessori Układ Słoneczny Maty Montessori

 

Moje Montessori Układ Słoneczny Maty Montessori

 

Moje Montessori Układ Słoneczny Maty Montessori

 

Kiedy my zamawialiśmy, jeszcze takich nie było, ale obecnie dostępne są różne rozmiary Układu Słonecznego, łącznie z matą o długości 200 cm. Bardzo mi się podoba, że można go również powiesić na ścianie. Robi wrażenie, prawda? 🙂

 

Moje Montessori Maty Montessori Układ Słoneczny na ścianie

 

Moje Montessori Maty Montessori Układ Słoneczny mocowanie na ścianie

 

 

Przy tej okazji chciałam wam powiedzieć o promocji na początek roku szkolnego, która obecnie trwa na stronie MatyMontessori.pl – kupując mapę kontynentów w rozmiarze 140×80 cm (czyli dokładnie taką jaką mamy my i jaka jest widoczna również na zdjęciach w tym wpisie) możecie otrzymać różne gratisy: matę Układu Słonecznego, drewnianą mapę świata czy zestawy obrazków do użycia przy pracy z matami. Ilość sztuk jest ograniczona, zajrzyjcie jak najprędzej. 😉

 

 

Moje Montessori Maty Montessori Promocja

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

 

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące map, piszcie śmiało.

 

Miłego weekendu! 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *