PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Jak pracujemy z Montessori mapą kontynentów (+ pomysł na prezent na Dzień Dziecka)

25 maja 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Pamiętacie mój wpis o Montessori mapie kontynentów? Dzisjaj chciałabym opowiedzieć wam jak z nią pracujemy i pokazać wam jedną piękną nowość na polskim rynku, która mogłaby być świetnym prezentem na przykład na Dzień Dziecka.


Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentów 5


Przyznam, że mapa kontynentów jest u nas jedną z najczęściej używanych pomocy. S. jest obecnie bardzo zainteresowany geografią dlatego często z nią pracujemy, używając różnych kart czy figurek. Jakich? To właśnie chciałam wam dzisiaj pokazać!


Nazwy kontynentów

Na początek wprowadzaliśmy nazwy kontynentów przy pomocy lekcji trójstopniowej i kart kontynentów. Jeśli nie wiecie, co to jest lekcja trójstopniowa, zaglądnijcie tutaj. Pamiętajcie, nie musi być ona nudna (i nawet nie powinna być 😉 ). Dziecko nie musi tylko wskazywać palcem, u nas bardzo sprawdziły się metody ruchowe: Przeskocz do Australii! Dopłyń statkiem do Afryki! itp. Do tego typu ćwiczeń bardziej nadaję się większy rozmiar mapy, my mamy dokładnie tą (rozmiar 140×80 cm).


Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentów 1


Karty można łaczyć z mapą na różne sposoby.

Moje Montessori Mapa kontynentów 3


Moje Montessori Mapa kontynentów 1

 

 

Kiedy kupowaliśmy mapę, nie było jeszcze opcji kupna mapy ze zdejmowanymi kontynentami. Ale cieszę się, że mogę wam dzisiaj powiedzieć, że już taka na polskim rynku istnieje (mapa plus kontynenty). Zobaczcie jaka piękna:


 

 

Figurki zwierząt

Bardzo ciekawa praca – ustawianie figurek zwierząt na poszczególne kontynenty, które zamieszkują. Praca z figurkami jest na początek bardziej atrakcyjna: figurki są konkretem, które dziecko może dotknąć i oglądać ze wszystkich stron. Tego typu ćwiczenia można robić oczywiście też z innymi figurkami, ciekawą opcją są na przyklad zabytki świata.


Moje Montessori Montessori mapa kontynentów figurki


Moje Montessori Mapa kontynentów dopasowywanie figurek zwierząt


Zamiast figurek można też używać kart ze zwierzętami różnych kontynentów (różne karty na ten temat można pobrać np. tutaj). My często tego typu ćwiczenia dopełniamy również lekturą książek, w tym temacie możecie sięgnąć np. po książkę Tomasza Samojlika O rety! Przyroda świata albo książkę Gdzie się chowa śnieżna sowa.


Moje Montessori O rety przyroda świata


Moje Montessori Gdzie się chowa śnieżna sowa
Karty Dzieci świata

Pisałam o nich już kilkakrotnie. Są świetne i można je darmowo pobrać tutaj.

Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentów 4

 

 

Karty Mamy i dzieci świata

Bardzo piękny pomysł na przykład przy okazji Dnia Matki. Można je darmowo pobrać tutaj. My sobie zrobiliśmy jedną dodatkową kartę pokazującą… nas! 😉

Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentów 3Ciekawe zdjęcia z różnych kontynentów

Bardzo piękne karty pokazujące jaki świat jest piękny i różny. Są na nich zabytki, przyroda, zwierzęta i ludzie ze wszystkich zakątków świata. Można dzięki nim podziwiać jakie przepiękne miejsca są na naszej planecie i mogą również stać się początkiem bardzo ciekawych rozmów. Do pobrania tutaj (ja zrobiłam dodatkowo kolorowe kółeczka, które pomagają przy samodzielnej kontroli błędu).

Moje Montessori Praca z Montessori mapą kontynentówJeśli zainteresował was pomysł mapy i pracy z nią, Maty Montessori mają obecnie 30% rabat na wszystkie mapy do końca maja. Brzmi jak dobry montessoriański pomysł na  Dzień Dziecka. 😉


Last_dziendziecka_23-05-2018_450


My od nich mamy jeszcze mapę Układu Słonecznego, ale o tym może już następnym razem. 😉

mojemontessori_1___?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1ncpg6u2doeam___

 

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. U nas też mapa wciąż na topie. Córka uwielbia dopasowywać figurki zwierząt do kontynentów. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu figurek z zabytkami świata i widzę, że też są w promocji; będą jednym z prezentów na Dzień Dziecka:) Dzięki za linki do stron z mamami i dziećmi świata! Już nie mogę się doczekać aż zaprezentuję córkom nowości;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *