PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Kilka pomysłów na pisanie cyfr

27 czerwca 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Znacie kidoku? To taka dziecięca wersja sudoku, z ograniczoną ilością cyfr. S. polubił kidoku już prawie pół roku temu i od czasu do czasu do niego chętnie wraca (zawsze ma kilka wydrukownych egzemplarzy do dyspozycji). Radzi sobie z nim bez problemów, może już powoli czas podwyższyć trudność.

 

Moje Montessori Kidoku

 

Ale nie o tym chciałam. Wczoraj zauważyłam, że S. przy wypełnianiu łamigłówek miał trochę problem z prawidłowym wpisywaniem cyfr (chodzi mi o ich prawidłowy kształt). Jest to oczywiście jak najbardziej w porządku, dla mnie był to sygnał żeby powrócić do tematu. Widziałam, że S. sam się frustrował. Nie komentowałam tego, nie zwracałam mu na to uwagę, ale dzisiaj zaproponowałam mu kilka aktywności w tym temacie. I był to strzał w dziesiątkę! Bardzo chętnie samodzielnie pracował w pełnej koncentracji.

Tak w nawiasie mówiąc, niezwracanie uwagi dziecku na błędy i jego obserwacja to dwa aspekty metody Montessori, które naprawdę lubię i uważam, że bardzo dużo mi dały. Kiedyś pewnie zareagowałabym inaczej: zwróciłabym S. uwagę na to, że kształty cyfr są nieprawidłowe czy odwrócone, od razu bym mu pokazała jak robić to inaczej i lepiej i przerwałabym jego koncentrację nad pracą (którą oczywiście nie było prawidłowe zapisywanie cyfr ale rozwiązanie lamigłówki i to mu szło świetnie!). Ale teraz postąpiłam w zupełnie inny sposób: nie komentowałam jego błędów, pozwoliłam mu w pełni i bez przerywania skupić się na jego pracy. Obserwowałam z czym ma problem i myślałam o tym, jak mogę mu pomóc. Dzisiaj zaproponowałam mu pracę z szorstkimi cyframi: zgodził się z entuzjazmem. Pokazałam mu jak prawidłowo z nimi pracować, wodząc po nich palcami. Pracował z nimi w ciszy i skupieniu przez ponad 15 minut. Jest to jedna z rzeczy, za którą uwielbiam metodę Montessori: działa bez zniechęcania dziecka, bez przerywania mu koncentracji lecz z obserwowaniem go i wspieraniem w trudnościach.

Moje Montessori Pisanie cyfr

 

 

 

Kilka pomysłów na pisanie cyfr

Oto kilka pomysłów, którą mogą dziecku pomóc w utrwalaniu prawidłowych kształtów cyfr oraz ich zapisywaniu:

 

• Praca z szorstkimi cyframi

Wodząc po nich palcem, dziecko utrwala kształty cyfr. My mamy szorstkie cyfry domowej roboty (pisałam o nich tutaj) i po czasie mogę już powiedzieć, że na nasze domowe potrzeby są w zupełności wystarczające.

Więcej o szorstkich cyfrach możecie przeczytać tutaj.

 

Szorstkie cyfry na użytek domowy ;)

 

• Pisanie w piasku / mące

Pracę z szorstkimi cyframi można połączyć również z pisaniem ich w piasku czy mące. My w tym celu używamy drewnianego pudełka z wsypaną mąką. Pudełko ma wyższe brzegi, żeby mąka się nie wysypywała. Dno pudełka pomalowałam na zielono, kiedy S. w nim pisze, widać kontrastowy kolor.

Moje Montessori Pisanie cyfr 1

 

Można pisać palcem czy patyczkiem. My sobie przygotowaliśmy zestaw cyfr z patyczkiem (można oczywiście używać różnych, ten nasz S. znalazł sobie sam) używając pudełka na karty trójdzielne.

 

Moje Montessori Cyfry patyczek 1

 

Moje Montessori Cyfry patyczek

 

 

• Odtwarzanie kształtu

Na przykład za pomocą szorstkich liter i żetonów czy kamyków. W tym temacie polecam zajrzeć również do tego wpisu z bloga Za Dzieckiem.

 

Moje Montessori Cyfry 1

 

•  Praca z pędzlem

Ćwiczeniem przygotowującym do pisania cyfr może być również praca z pędzlem. Na tablice możemy napisać kredą cyfry i zadaniem dziecka będzie zmazywanie je pędzlem namoczonym w wodzie. Tym sposobem dziecko ćwiczy pisanie bez pisania. 😉

Innym pomysłem jest też pisanie kredą, zaczynając od dużych rozmiarów cyfr.• Wyklejanie plasteliną

Świetne ćwiczenie angażujące motorykę małą. Karty z cyframi są do pobrania w tym wpisie.

 

Moje Montessori Karty z cyframi 2• Praca z pinezkami

Używając tych samych kart (tym razem bez laminowania) można odtwarzać kształt cyfr za pomocą tablicy korkowej oraz pinezek. Dziecko przy okazji ćwiczy również prawidłowy chwyt.

Moje Montessori Karty z cyframi 4

 

 

 

• Pisanie na kartach

Zalaminowane karty można używać również do pisania markerem. Łatwo można go zmyć i karty używać wielokrotnie.


Moje Montessori Karty cyfry

 

 

Mam nadzieję, że nasze pomysły będą dla was pomocne i życzę owocnej pracy!

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Bardzo fajnie Pani to opracowała:) Kidoku też bardzo zainteresowało i mnie, i córkę. Polecam mąkę/piasek zastąpić kaszą manną (najmniej kurzy, a pisze się w niej świetnie) 🙂

    • Dziękuję, spróbujemy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *