PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Kilka „Montessori friendly” książek w sam raz na jesień

26 września 2018 | kategoria 2,5 - 3 lata, 3 - 4 lata, 4 - 5 lat, Książki

Jesień. Przyznam wam się, że ja na pewno nie należę do osób uwielbiających tę porę roku. Wszystko to, co inni na niej uwielbiają: złotożółte kolory, szum suchych liści, wrzosy, pachnące świeczki i gorące kakao – mnie napełnia nostalgią i trochę też smutkiem za latem i obawą z nadchodzącej długiej zimy. Jeśli bym mogła, zagrzebała bym się pod grubą kołdrę i obudziła dopiero na wiosnę. A S.? On wręcz uwielbia tę porę roku! Spacery w deszczu, skakanie w kałużach, zbieranie jabłek, kasztanów, bukietów z liści. No i na obiad rozgrzewającą zupę dyniową. Po mamie ma trochę specyficzne ironiczne poczucie humoru, lubi się ze mną drażnić (i ja z nim!), dlatego czasami wcześnie rano biegnie do mnie z szerokim uśmiechem na twarzy oznajmiając mi: Mami, zobacz jaka przepiękna mgła! I zimno! Zaraz będzie padać, taką pogodę uwielbiam! No i wiesz, teraz już tak będzie. A pamiętasz jeszcze śnieg? Ja wtedy próbuje wygrzebać z siebie ostatnie pokłady optymizmu i na ratunek przychodzi mi tylko mocne espresso.

 

No, ale dosyć moich jesiennych przemyśleń, chciałam wam dzisiaj pokazać kilka ciekawych Montessori friendly książek jakimś sposobem związanych swoją tematyką z obecną porą roku. Jesień kojarzy się ze zmianami w przyrodzie (na jesień zmiana pór roku jest chyba najbardziej widoczna, warto napocząć ten temat jeśli dziecko jest zainteresowane), drzewami, grzybami, migrującymi ptakami i zwierzętami szykującymi się do snu zimowego. Może podczas długich jesiennych wieczorów, siedząc wspólnie pod kocykiem zagrzewając się herbatką imbirową, przyda wam się fajna lektura, na przykład taka:

 

 

Moje Montessori Montessori friendly książki na jesień

 

 

1. Piotr Socha, Wojciech Grajkowski – Drzewa, Dwie Siostry (obecnie czytamy, myślę, że jest to książka z kategorii must have)

2. Anna Włodarkiewicz – Jesień Toli, Zielona Sowa

3. Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel – Inwentarz drzew, Inwentarz ptaków, Zakamarki (uwielbiamy Inwentarze, szczególnie Inwentarz drzew jest S. bardzo ulubioną książką, pisałam o niej kiedyś tutaj)

4. Emilia Dziubak – Rok w lesie, Nasza Księgarnia

5. Rotraut Susanne Berner – Jesień na Ulicy Czereśniowej, Dwie Siostry

6. Tomasz Samojlik – O rety! Przyroda, Oficyna Wydawnicza MULTICO (bardzo fajnie są w niej pokazane pory roku i zmiany w przyrodzie z nimi związane)

7. Catarina Kruusval – Jabłonka Eli, Zakamarki (kiedyś dawno pisałam o niej więcej tutaj)

8. Christina Björk, Lena Anderson – Rok z Linneą, Zakamarki (uwielbiam wszystko autorstwa Leny Anderson!)

 

 

I mówiąc o Lenie Anderson, mam wam do polecenia jeszcze jedną książkę jej autorstwa (tekst napisał Ulf Svedberg), ale niestety nie ukazała się jeszcze w polskim tłumaczeniu. My ją mamy po słowacku, ale jeśli czytacie na przykład po angielsku, możecie ją znaleźć pod tytułem Nicky the Nature Detective.

 

Moje Montessori S Majkou do prirody

 

Jeśli lubicie klimaty książek takich jak Lato Stiny czy Linnea w ogrodzie Moneta, ta książka wam się na pewno spodoba. Jest podzielona na cztery części: wiosnę, lato, jesień oraz zimę. Dziewczynka, po angielsku Nicky, w słowackim tłumaczeniu Majka (ale S. i tak zawsze mówi na nią Stina!), w poszczególnych porach roku obserwuje przyrodę, rośliny, zwierzęta i do takiej obserwacji zachęca również wszystkich młodych czytelników.

 

Moje Montessori S Majkou do prirody

 

Moje Montessori S Majkou do prirody

 

Moje Montessori S Majkou do prirody

 

Z jesienią łączy się również temat gryzbów. S. uwielbia wycieczki na grzyby se swoim małym koszyczkiem. W temacie grzybów polecamy wam bardzo książkę autorstwa Liliany Fabisińskiej i Asi Gwis Grzyby – dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia z wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

Moje Montessori Grzyby

 

Znajdziecie w niej wszystko na temat grzybów: wytłumaczenie dlaczego nie są ani rośliną ani zwierzęciem, informacje o grzybach jadalnych i trujących rosnących u nas, przepisy z grzybów, grzyby na świecie, grzyby w aptece, choroby powodowane przez grzyby, pleśnie, drożdże, ciekawostki i rekordy czy nawet małe co nieco o grzybach atomowych. Po prostu wszystko o grzybach o czym nie mieliście pojęcia.

 

Moje Montessori Grzyby 1

 

Moje Montessori Grzyby 2

 

Moje Montessori Grzyby 4

 

Moje Montessori Grzyby 5

 

 

Interesują was starsze wpisy na temat jesieni? Zobaczcie wpis o drzewach, cyklu życia dęba, z kartami o jesieni czy o śnie zimowym zwierząt.

 

I dlatego, że jesień ściśle kojarzy się z tematem zmieniających się pór roku, w następnym wpisie pokażę wam kilka fajnych pomocy na ich naukę. 🙂

 

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Dzien dobry, swietne ksiazki niektore z nich juz mamy dzieki twojej stronie, dziekujemy! czy przewidujesz moze wpis o ksiazkach „zimowych” ? Szukamy inspiracji na prezenty swiateczne 🙂

    • Tak, jest w planach. 😉

  2. Które z tych książek polecacie dla dwulatki? Będę wdzięczna z podpowiedź 🙂

    • Myślę, że z powyższych pozycji najbardziej Rok w lesie, Jesień na Ulicy Czereśniowej i może powoli Jabłonkę Eli. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *