PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Kilka cytatów Marii Montessori o przyrodzie

5 kwietnia 2016 | kategoria Cytaty, Życie praktyczne

Dzisiaj w pełni rozpoczęliśmy sezon wiosennych prac w ogrodzie. Ten rodzaj prac należy do S. najbardziej ulubionych i wyczekiwanych. To może na dobry początek kilka cytatów Marii Montessori na temat przyrody i ogrodów: 🙂

 

Kiedy dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, wtedy nagle wychodzi z nich cała ich siła.

Odkrycie dziecka

Tylko poeci odczuwają fascynację wąskim strumyczkiem źródlanej wody wypływającej spośród skał, tak jak odczuwa to dziecko, które wyraża entuzjazm, śmieje się, chce zatrzymać się i dotknąć go dłonią, jakby chciało go pogłaskać. Chyba nikt oprócz świętego Franciszka nie potrafi zachwycać się skromnym robaczkiem lub zapachem tak, jak czynią to dzieci.

Odkrycie dziecka

Moje Montessori Obsewacja pniaka:)

Bez wątpienia dzieci kochają kwiaty, lecz daleko im jest od zadowolenia się tym, że mogą pośród nich stać i kontemplować ich kolorowe korony. Dzieci będą zadowolone, gdy będą mogły działać, poznawać, odkrywać, również bez względu na zewnętrzne piękno.

Odkrycie dziecka

Praca sama w sobie musi być różnorodna. W celu zachęcenia dziecka do działania nie jest konieczny cel siewu czy zbiorów. Ono samo z dobrej woli zaangażuje się w wykonywanie drobnych robót, które dają natychmiastowy efekt lub które pozwolą na wykonanie znacznego wysiłku, jak na przykład wypielenie chwastów na ścieżkach lub klombach, zamiecenie suchych liści lub podniesienie jakiejś starej gałęzi. Szerokie pole do działania, okazje do nowych doświadczeń, scementowania charakteru w ciężkich zadaniach wywołują zarazem ożywiającego ducha, który popycha dziecko do poznania świata.

Odkrycie dziecka

Moje Montessori Podlewanie

Jak dla rozwoju fizycznego niezbędne jest umożliwienie dziecku kontaktu z życiodajnymi siłami natury, tak też dla jego rozwoju psychicznego potrzebny jest kontakt duszy ze wszelkim stworzeniem. W ten sposób może ono gromadzić skarb bezpośrednio poprzez badanie sił natury. Metoda na osiągnięcie tego celu wymaga, aby pozwolić dziecku na wykonywanie prac ogrodniczych i gospodarczych, na przykład poprzez opiekę nad roślinami lub zwierzętami oraz przez inteligentne badanie i kontemplację natury.

The Montessori Method

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *