PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Kilka ciekawych książek z półki naszego czterolatka

27 lutego 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat, Książki

Niedawno pisałam o naszych ulubionych książkach, w których bohaterami są dzieci. Tym razem chciałabym pokazać wam również inne książki z naszej półki. Są w różnych tematach ale łączy je coś wspólnego: są piękne i pokazują dziecku jak bardzo ciekawy jest świat. Zapraszam!


Moje Montessori Książki półki

 

Moje Montessori Półki1

 

 

Michał Leśniewski, Maciej Szymanowicz – Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe

 

Moje Montessori Ale auta

 

Chyba obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika samochodów (i nie tylko) i jedna z najpiękniejszych polskich książek dziecięgych 2017 roku. Podróż przez wieki: od pierwszego pojazdu parowego aż po nowoczesne i najszybsze samochody świata. Świetnie i bardzo interesująco napisane historie, każda na jedną stronę, w sam raz dla młodego czytelnika (chociaż nam zdarzyło się już przeczytać ją prawie całą na raz). W dodatku wiele ciekawostek: jak powstały pierwsze znaki drogowe? kto skonstruował pierwsze opony? czy samochody zawsze miały kierunkowskazy? Plus sylwetki i historie najbardziej znanych i lubianych samochodów z dużym akcentem na samochody polskie. Zdecydowanie polecamy!

 

Moje Montessori Ale auta1

 

Moje Montessori Ale auta2

 

Moje Montessori Ale auta3

 

Moje Montessori Ale auta4

 

Moje Montessori Ale auta5

 

 

 

Katarzyna Bajerowicz – Drzewo

 

Moje Montessori Drzewo

 

Bardzo, bardzo ciekawa książka! Oprócz tego, że S. jest fanem ilustracji Katarzyny Bajerowicz (jej książka Opowiedz mi mamo co robią mrówki była długi czas jego ulubioną), temat tej książki jest połączeniem rzeczy, które S bardzo lubi: drzewa, ptaki, zwierzęta leśne, owady. Na pojedynczych (sztywnych) stronach można znaleźć pełne szczegółów ilustracje części starego dęba z wieloma mieszkańcami, którzy właśnie wśród jego gałezi, pod korą czy między korzeniami znalazły swój dom. Na stronie obok zawsze można znaleźć małe zgłębienie tematu: przybliżenie liści oraz nasion drzew, gatunków ptaków czy propozycje zabaw czy eksperymentów. A co najlepsze: każda strona jest częścią układanki. Łącząc wszystkie strony uzyskamy, imponujący rozmiarowo, obraz starego dęba wraz z jego mieszkańcami. Piękne, piękne, piękne!

 

Moje Montessori Drzewo 1

 

Moje Montessori Drzewo 2

 

Moje Montessori Drzewo 3

 

Moje Montessori Drzewo 4

 

Moje Montessori Drzewo 5

 

 

 

Carson Ellis – Domy

 

Moje Montessori Domy

 

Przepięknie ilustruwana książka pokazująca, że domy mogą naprawdę różnie wyglądać. Ktoś mieszka na wsi, ktoś w mieście, na morzu, w wigwamie, pałacu czy podziemiach. Znajdą się też ilustracje bardziej fantastyczne: dom w bucie, Atlantyda czy dom księżycoluda. I na koniec najważniejsze pytanie: Gdzie jest Twój dom? Gdzie jesteś Ty?

(Ta książka ma bardzo mało tekstu, jedno krótkie zdanie na każdej stronie. Może okazać się fajna dla początkującego czytelnika jakim jest np. nasz S.)

 

Moje Montessori Domy 1

 

Moje Montessori Domy 2

 

Moje Montessori Domy 3

 

Moje Montessori Domy 4

 

Moje Montessori Domy 5

 

 

 

Beátrice Veillon – Wielka podróż rodziny Wszędobylskich

 

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich

 

Jedna z najbardziej popularnych książek w naszym domu. Jest bez tekstu, na każdej stronie znajduje się pełna szczegółów ilustracja przedstawiająca jeden wybrany krajobraz danego kraju. Pokazanych jest 45 krajów ze wszystkich kontynentów. Podczas przeglądania stron podróżujemy z rodziną Wszędobylskich i na pojedynczych stronach możemy wyszukiwać wszystkich jej członków i śledzić ich przygody. Mamy ją już ponad rok, S. ją dostał od nas w prezencie na imieniny i pamiętam jak nam wiele razy dziękował, jaki świetny prezent mu daliśmy. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba. 😉

Oprócz książki istnieje też kolorowanka pt. Dookoła świata z rodziną Wszędobylskich. Jest piękna, ale obrazki do kolorowania są tak samo szczegółowe jak w książce dlatego nadaje się ona raczej dla dzieci nieco starszych niż jest nasz czterolatek.

 

 

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich1

 

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich2

 

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich3

 

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich5

 

Nie mogę nie wspomnieć, że wiele osób jest, dyplomatycznie powiedziane, niezadowolonych z tego, jak w książce pokazana jest Polska.

Moje Montessori Wielka podróż rodziny Wszędobylskich4

 

 

 

Asia Gwis, Liliana Fabisińska – Grzyby

 

Moje Montessori Grzyby

 

Kolejna polska książka, którą naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. Jest to jedna z tych książek dla dzieci, po które chętnie sięgają również dorośli w różnym wieku. Jak już sam tytuł sugeruje, jest to książka o grzybach. I znajdziecie w niej wszystko na ich temat: wytłumaczenie dlaczego grzyby nie są ani rośliną ani zwierzęciem, informacje o grzybach jadalnych i trujących rosnących u nas, przepisy z grzybów, grzyby na świecie, grzyby w aptece, choroby powodowane przez grzyby, pleśnie, drożdże, ciekawostki i rekordy czy nawet małe co nieco o grzybach atomowych. Po prostu wszystko o grzybach o czym nie mieliście pojęcia. Oj, warto.

 

Moje Montessori Grzyby 1

 

Moje Montessori Grzyby 2

 

Moje Montessori Grzyby 3

 

Moje Montessori Grzyby 4

 

Moje Montessori Grzyby 5

 

Moje Montessori Grzyby 6

 

Moje Montessori Grzyby 7

 

Mattias de Leeuw – Wielka księga pociągów

 

Moje Montessori Wielka księga pociągów

 

Piękna książka ze stonowanymi ilustracjami pokazująca historię kolei od jej powstania aż po superszybkie pociągi. Można w niej znaleźć różne ciekawostki: jak wygląda zajezdnia kolejowa, wagon pocztowy czy pociąg królewski. S. lubi do niej wracać.

 

Moje Montessori Wielka księga pociągów 1

 

Moje Montessori Wielka księga pociągów4

 

Moje Montessori Wielka księga pociągów5

 

Moje Montessori Wielka księga pociągów6

 

Karla Kuskin, Marc Simont – Filharmonicy się stroją

 

Moje Montessori Filharmonicy się stroją

 

Urokliwa książeczka. W piątek wieczór, kiedy robi się coraz chłodniej i ciemniej, 105 osób stroi się do pracy. Myją się, ubierają i jadą. Ale dokąd? Do filharmonii, są oni bowiem członkami orkiestry filharmonicznej! Piękne ilustracje, mnóstwo nowego słownictwa i świetna pomoc przy wprowadzaniu dziecka w świat muzyki poważnej.

 

Moje Montessori Filharmonicy się stroją 1

 

Moje Montessori Filharmonicy się stroją 2

 

Moje Montessori Filharmonicy się stroją 3

 

 

Miroslav Šašek – Oto jest Paryż

 

Moje Montessori Oto jest Paryż

 

Z książek czeskiego ilustratora Miroslava Šašeka po polsku pokazało się sześć tomów o sześciu miastach świata: Paryżu, Rzymie, Londynie, Nowym Jorku, Monachium i Wenecji. My na razie czytaliśmy części Oto jest Paryż oraz Oto jest Rzym i na pewno będziemy kontynuować. Aż trudno uwierzyć, że książka Oto jest Paryż pokazała się po raz pierwszy w 1959 roku! Obowiązkowa klasyka.

 

 

Mam nadzieję, że chociaż kilka z naszych propozycji przyda wam się podczas tych mroźnych wieczorów i będziecie nimi tak zachwyceni jak my. 😉

 

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Ja właśnie czytam „Był sobie szczeniak: Ellie”, jest fantastyczna 🙂

 2. Jej, ale śliczne te książki. Trzeba przyznać, że obecnie wydawnictwa potrafia tak pieknie dekorować swoje pozycje, że portfel sam się otwiera:) A jesli chodzi o kolorowanki to polecam zerknąć na https://www.e-kolorowanki.eu/ bo tam są za free. A my czekamy na więcej podobnych zestawień:)

  • Dzięki! 🙂

 3. Miriam czy wiecie Ty i S., że na YouTube na kanale Kasia Bajerowicz czyta swoje książki, a obraz to zblizenia na poszczególne strony? To cudowne! (Nie wiem jak u Was z oglądaniem filmów, ale jesli S. czasem coś ogląda to myślę że warto.) Jest „opowiem Ci mamo co robia zaby”, „sekretne zycie ptakow” i jeszcze coś o lesie
  Poza tym, nie wiem czy odkryliscie strone mrowisko.nk.com.pl na której sa opisane wszystkie owady z ksiazkii o mrowkach. jest tam też kolorowanka wspaniała do pobrania, chyba z 15 stron.
  Pozdrowienia:)

  • Dzięki za informacje! Tak, czasami coś oglądamy. 😉 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *