PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Karty z cyframi (do pobrania ;) )

3 listopada 2017 | kategoria 3 - 4 lata

S. obecnie uwielbia pisać. Cyfry, litery, wyrazy czy nawet zdania. W tym tygodniu wpadł na pomysł, żeby napisać kartkę i wysłać ją do prababci, która mieszka daleko i nie widzimy się tak często jak byśmy chcieli. Jego pierwsza samodzielnie narysowana i napisana kartka! Cieszy mnie to tym bardziej, że była ona w jego drugim języku. 😉

Próbuję mu stwarzać wiele możliwości do rozwijania jego obecnych zainteresowań i to na różne sposoby. S. więc piszę palcem w mące (choć szczerze mówiąc ostatnio już go takie zajęcie coraz mniej interesuje), kredą po tablicy, paluszkiem po zaroszonym szkle, długopisem, pisakiem a nawet piórem z gołębia (pojawił się u nas niedawno temat jak to było jak jeszcze nie było długopisów 😉 ). Literki i cyfry wykleja z plasteliny, dziurkuje pinezką, wycina z papieru.

W ostatnim czasie jest bardzo zainteresowany pisaniem cyfr. Kilka razy zobaczyłam go siedzącego przed tablicą piszącego wciąż jedną i tą samą cyfrę w rzędzie. Nakleiliśmy na tablicę paski z białej taśmy klejącej tworząc linijki, żeby ułatwić mu tę pracę. Chcąc pomóc mu rozwijać jego zainteresowanie na szybko stworzyłam mu karty z cyframi. Przyznam, że nawet nie planowałam o nich pisać wpis, ale spotkały się z dużym zainteresowaniem. Stwierdziłam, że może warto je pokazać. 🙂


Moje Montessori Karty z cyframi do pobrania


Moje Montessori Karty z cyframi do pobrania 1


Pobierz karty


Na każdej karcie znajdują się obrysy jednej cyfry oraz różne obrazki zawsze w tej ilości jaką pokazuje napisana cyfra. Mój pomysł był taki, żeby karty wydrukować, zalaminować i pisać na nich pisakiem do tablicy suchościeralnej. Pisak da się z karty bez problemów zmazać i zadanie można powtarzać tyle razy na ile dziecko ma ochotę.

Moje Montessori Karty cyfry

Moje Montessori Karty cyfry 1


Przy pisaniu warto zwrócić uwagę na to czy dziecko pisze cyfrę zaczynając z poprawnego miejsca, czyli na przykład nie od dołu. Jako ćwiczenie przygotowawcze może służyć praca z szorstkimi cyframi na których również dziecko uczy się z którego miejsca zacząć.

Oprócz pisania cyfr, S. sam wpadł na pomysł podpisywania kart. Po wpisaniu cyfry pisał również co jest na obrazkach: ptak, żaby itp.

Innym pomysłem na wykorzystanie kart jest wyklejanie cyfr plasteliną. Dziecko może z plasteliny ugniatać cienkie paski (jak S. mówi węże 😉 ) ćwicząć nadgarstek oraz paluszki i wyklejać nimi cyfry. Plastelina z zalaminowanej karty bez problemu schodzi, czyli tego typu zabawę również można powtarzać wiele razy.


Moje Montessori Karty z cyframi 1

Moje Montessori Karty z cyframi 2

Kolejnym pomysłem jest praca z pinezkami. S. bardzo lubi dziurkować czy wbijać pinezki w różnego rodzaju obrazki. Karty można wykorzystać też w ten sposób: dziecko, ćwicząc uchwyt i motorykę małą, wbija pinezki tworząc całą cyfrę. (Dodam tylko, że w tym przypadku pracowaliśmy na niezalaminowanych kartach i tablicy korkowej.)

Moje Montessori Karty z cyframi 3

Moje Montessori Karty z cyframi 5

Moje Montessori Karty z cyframi 4

S. spodobała się praca z pinezkami, jak dokończył cyfrę, zaczął kreatywnie dopełniać obrazek, np. wbił żółte pinezki w światła samochodów (Mama zobacz, świecą! 😀 )

Jeśli wam się nasze karty spodobały, możecie je pobrać klikając w link powyżej. Miłej i owocnej pracy życzymy!

Save

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Uwielbiam panią i pani strone – wiele rzeczy pobieram i drukuje nie muszę wchodzić nigdzie. Uwielbiam recenzje- i propozycje ksiązkowe i oczywiście strony do montessori 🙂

  • Dziękuję za taki miły komentarz, bardzo go doceniam! 💛🙂

 2. Super sprawa! Mam jeszcze takie pytanie a mianowicie, w jakim programie robi Pani te wszystkie super prace?

  • W najprostszym LibreOffice Writer, czyli odpowiedniku Word-a dla nas żyjących z Linuxem. 😉

 3. Rewelacyjny pomysł. Pobieram i pokażę córce po powrocie z przedszkola. Dziękuję!:)

  • Mam nadzieję, że się córce karty spodobają. Pozdrawiam ciepło! 🙂

 4. Cudowny pomysł! Pobieram dla mojego dwulatka, który ma fazę na literki i cyfry 🙂 Dziękuję

  • Dziękuję za miłe słowa! Mam nadzieję, że się synkowi karty spodobają. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *