PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Jak przechowywać książki w stylu Montessori

13 lutego 2016 | kategoria Książki, Przestrzenie

Myślę o przeorganizowaniu naszego systemu książkowego. Obecnie S. ma dwa miejsca, w których trzyma sobie książki: na najniższej półce naszej biblioteczki, do której zawsze ma dostęp, oraz przy łóżku, gdzie jednak nie ma żadnej półki czy pojemnika, książki są po prostu oparte o ścianę czy łóżko. W sumie nasz obecny system działa bez zarzutów, to znaczy: S. ma do swoich książek zawsze dostęp, może po nie sięgać samodzielnie, co często czyni. Raz na mniej więcej trzy tygodnie czy miesiąc książki wymieniamy: zostawiam lektury najbardziej ulubione, do których S. bardzo często (czy codziennie) powraca, inne zabieram i dodaję parę nowych według obecnych zainteresowań. Przy łóżko trzymamy tak od 4 do 5 książek, na półce czasami trochę więcej.

Chciałabym jednak w najbliższym czasie trochę zmienić obecny wygląd, kupić czy zrobić nową półkę (czy półki), do której S. miałby łatwy dostęp i która też ładnie by wyglądała. Rozglądałam się po różnych rozwiązaniach i w tym wpisie chciałabym je trochę podsumować.

Co jest dla mnie najważniejsze?

♠ półka powinna wisieć na wysokości S., żeby mógł z niej samodzielnie korzystać

♠ łatwość wykładania i wkładania książek

♠ książki powinny być obrócone okładką do przodu: łatwiej jest wtedy zorientować się, o którą książkę chodzi, no i wiadomo, okładka zachęca do częstszego sięgania po książkę

♠ estetyka, czyli dla mnie jak najprostszy wygląd, żeby nie rozpraszała uwagi od książek, które powinna eksponować

Oto mój mały wybór na inspirację:

Moje Montessori Jak przechowywać książki w stylu Montessori

 

 

1. Półka STENSTORP, IKEA

Jest to wprawdzie półka na talerze, ale równie dobrze można by jej użyć jako półkę na książki, w której byłyby one obrócone okładką do przodu. Prosty, nierozpraszający design.

 

2. Uchwyt na przyprawy BEKVÄM

Już klasyka dziecięcych półek. 😉 Jej wielką zaletą jest cena i także możliwość różnych aranżacji przestrzennych kombinujących kilka sztuk.

3. Regał Worlds Apart

Pomieści więcej książek, które z łatwością można wyjąć i włożyć z powrotem. Kolorystyka nie w moim guście, ale może znajdzie się jakiś miłośnik koparek. 😉

 

4. Półka MOSSLANDA, IKEA

Półka na zdjęcia, ale spełni też funkcję półeczki na książki podobnie jak uchwyt BEKVÄM.

 

5. Skrzynka drewniana, Leroy Merlin

Nie jest to może typowe Montessori rozwiązanie, ale można je wziąć pod uwagę ze względu na łatwość dostępu. Na przykład przy łóżku nie zawsze musi być miejsce na półkę, a skrzynka pomoże utrzymać porządek.

 

6. Regał KidsKraft

Piękny regał w naturalnych kolorach. Chyba mój faworyt. 😉

 

7. Półka JIVE

Coś dla miłośników stylu skandynawskiego.

 

 

Szukając podobnych rozwiązań wśród polskich firm, warto zajrzeć na przykład do Znaczki jak Robaczki czy na stronę Ogrodowa Wygoda.

 

 

Dla inspiracji w temacie przechowywania książek polecam też mojego Pinteresta, gdzie dodaję sobie pomysły, które mi się spodobały.

Owocnych poszukiwań. 😉

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *