PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Figurki zwierząt – jakie, dlaczego i co z nimi robić

9 lipca 2018 | kategoria 18 - 24 miesiące, 2 - 2,5 roku, 2,5 - 3 lata, 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Może zauważyliście, że wśród różnych materiałów czy pomocy montessoriańskich często obecne są figurki zwierząt. My sami mamy w domu już niemałą kolekcję. Dlaczego są takie ulubione, jakie powinny być i jak można z nimi pracować? Dzisiaj chciałabym odpowiedzieć wam na wszystkie te pytania, zapraszam do wpisu!

 

Moje Montessori Montessori mapa kontynentów figurki


Dlaczego akurat figurki?

Figurki są konkretem. Można je dotknąć, oglądać że wszystkich stron, ustawiać, segregować. Są mniej abstrakcyjne od dwuwymiarowych kart, dają więcej wrażeń sensorycznych i są po prostu piękne! Można je używać na prawdę na mnóstwo sposobów, u nas jest to ten rodzaj zabawek, który się nie nudzi i zawsze znajdzie zastosowanie. Wykorzystując je do przygotowania pomocy czy zestawów do pracy, zestaw staje się bardziej atrakcyjny i pociągający dla dziecka. Figurki zachęcają dziecko do aktywnej pracy z nimi: obserwacji, układania, nazywania ich i poszerzania słownictwa.

Moje Montessori Figurki w koszyku


Jakie figurki wybierać?

Mamy ich już sporo, różnych firm, jakości czy półki cenowej, podzielę się więc naszym doświadczeniem. Oto kilka rzeczy, które warto brać pod uwagę wybierając je:

 

· Realizm

Figurki powinny jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość. Czyli żadne nieproporcjonalnie duże oczy czy żyrafy z czapkami. 😉 Ręcznie robione drewniane figurki są przepiękne, kupując je np. dla maluszków warto jednak wziąć pod uwagę że nie nadają się one do tworzenia różnych ćwiczeń dla starszych dzieci (przynajmniej nie wszystkich).


· Dbałość o szczegóły i estetyka

Wybierając figurki z myślą o przygotowywaniu pomocy czy ćwiczeń, dobrze jest pomyśleć o szczegółach. Tanie marketowe figurki często nie mają odwzorowanych śladów zwierząt, co zawęża później możliwości pracy z nimi (nie można robić odcisków w piasku czy plastelinie, robić ślady farbkami itp.). Figurki z wyższej półki są odwzorowane bardzo szczegółowo, łącznie ze śladami (na zdjęciu figurki marki Schleich).

Moje Montessori Figurki zwierząt ślady


Oprócz tego, figurki powinny być po prostu piękne. Piękne i wytrzymałe. Żeby nie schodziła z nich farba zamaczając je w wodzie, oblepiając plasteliną czy bawiąc się nimi w piasku. Dla wyobrażenia różnicy jakości i estetyki poniżej na zdjęciu porównanie dwóch figurek bielika amerykańskiego (wlewo Schleich, wprawo no name figurka z marketu).


Moje Montessori Figurki różnica


· Cena

Jedynym minusem pięknych figurek znanych marek jest to, że są koszmarnie drogie! My sobie z tym radzimy na różne sposoby:

Nie zawsze kupujemy figurki markowe, szukamy kompromisu: figurek ładnie zrobionych ale w rozsądnej cenie. Np. zestaw figurek zwierząt morskich na poniższym zdjęciu kupiliśmy za całe 3 euro. 😉 Rozglądam się w marketach, Internecie czy czasami też sklepach papierniczych czy zabawkowych.


Moje Montessori Zwierzęta morskie 6


Kupujemy figurki używane. Jakościowe figurki w większości nie mają prawie żadnych śladów użytkowania. Warto rozglądać się na różnych portalach sprzedażowych czy grupach Facebookowych.

Kupujemy pojedynczo i mówimy o tym też znajomym, pytających nas o prezenty. Zamiast kolejnych kredek czy czekolad (!) można w tej samej cenie kupić fajną i przydatną na dłuższy czas figurkę.

 

Droższe figurki mają również tę zaletę, że można kupić przeróżne gatunki zwierząt. Ich tanie odpowiedniki mają w większości bardzo zawężony asortyment. (Na zdjęciu surykatka Schleich.)


Moje Montessori Figurki surykatka


Z marek, wśród których można rozglądać się szukając bardziej jakościowe figurki, można wymienić np. Schleich, Collecta, Animal Planet, Papo, Safari Ltd. czy Bullyland. My mamy mix figurek Papo, Schleich oraz różnych no name figurek wyszperanych w marketach.


Co z nimi robić?

Oprócz swobodnej zabawy, oto kilka propozycji na ich wykorzystanie:


• Poszerzanie słownictwa i koordynacja oko – ręka

Przy maluszkach figurki są świetną pomocą do poznawania nowych słów i rozwoju motoryki. Można je nazywać, dotykać, przekładać, obserwować, naśladować odgłosy.

Moje Montessori Figurki zwierząt gispodarskich


• Dopasowywanie do kart

Mając zestaw figurek i kart z ich obrazkami, zadaniem dziecka będzie dopasowanie par. Karty ze zdjęcia są marki Różowa Wieża.

 

Moje Montessori Figurki zwierząt Afryki karty


 

•Odciski w piasku/ plastelinie/ z farbkami

Mając figurki ze starannie odwzorowanymi śladami, można je odciskać w piasku kinetycznym, plastelinie czy robić ich odciski na papierze.

 

Moje Montessori Figurki zwierząt ślady w piasku


 

• Powietrze – woda – ląd

Aktywność, o której pisałam więcej tutaj.

 

Moje Montessori Powietrze woda ląd4


• Sen zimowy

Figurki wykorzystać można przy różnych aktywnościach związanych ze zwierzętami, na przykład zgłębiacąc temat ich snu zimowego. Pisałam o tym tutaj.

 

Moje Montessori Sen zimowy 5


 

• Strefy zamieszkania

Wykorzystując piękny Inwentarz zwierząt można porozmawiać o tym, gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta. Więcej w tym wpisie. (Zdjęcie robione bardzo dawno, zobaczcie jakie pustki w oceanie! Ale już uzupełniliśmy kolekcję.)

 

Moje Montessori Strefy 5


• Praca z mapą kontynentów

Figurki świetnie sprawdzają się równiez w połączeniu z mapą kontynentów.

 

Moje Montessori Mapa kontynentów dopasowywanie figurek zwierząt


 

• Gry dźwiękowe

Figurki znajdą zastosowanie również w edukacji językowej, na przykład podczas gier dźwiękowych.

 

Moje Montessori Gry dźwiękowe figurki 3


 

• Praca z literami

Używaliśmy je również przy pracy z literami, dopasowując figurkę do pierwszej litery jej nazwy. Więcej w tym wpisie. (Tak na marginesie, bielik nie jest orłem, mój błąd! 😉 )

 

Moje Montessori Literki i figurki zwierząt


 

• Praca z ruchomym alfabetem

Figurki są też bardzo przydatnym dodatkiem do pracy z ruchomym alfabetem.

 

Moje Montessori Nasz DIY ruchomy alfabet 2

 

 

Trochę się tego u nas uzbierało! A jak jest u was? Lubicie figurki? Jak z nimi pracujecie? Dajcie znać! 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *