PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Figurki, miniatury i edukacja językowa Montessori

22 maja 2018 | kategoria 2,5 - 3 lata, 3 - 4 lata, 4 - 5 lat

Może zauważyliście kiedyś, że w metodzie Montessori dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju figurki czy miniatury: zwierząt, narządów, planet, instrumentów muzycznych czy różnych przedmiotów używanych na co dzień. Można je wykorzystać na wiele sposobów, tworząc najróżniejsze zestawy. Dzisiaj chciałabym się skupić nad ich wykorzystaniem w edukacji językowej i opowiedzieć wam trochę o tym, jak my je używamy i dlaczego to robimy. Zapraszam!


Moje Montessori Figurki miniatury 1Figurki i miniaturki: do czego można je używać w edukacji językowej?

 

Tego typu przemioty służą przede wszystkim do tzw. gier dźwiękowych. Gry dźwiękowe są grami typu Widzę coś co zaczyna się na… . Mają za cel pokazanie dziecku, że każde słowo składa się z pojedynczych dźwięków i wyćwiczenie jego w ucha w ich wyłapywaniu. Odbywają się bez użycia jakichkolwiek liter (czyli symboli), są krokiem poprzedzającym wprowadzanie dziecku liter. Jeśli interesuje was temat gier dźwiękowych, zapraszam do tego wpisu na ich temat.


Widzieliśmy dzieci, które chodząc, mruczały sobie coś pod nosem. Jedno dziecko mówiło: żeby napisać Zaira, niezbędne są litery z a i r a i wymawiało dźwięki alfabetu, nie uciekając się do materiałów rozwojowych. Nie miało jednak ono na celu ułożenia słowa, lecz po prostu przeanalizowanie dźwięków, które się na nie składały. Wydawało się, jakby to było jakieś odkrycie – słowa, które wymawiamy, są złożone z dźwięków… Ta szczególna aktywność może być pobudzona we wszystkich dzieciach w wieku około czterech lat. Pamiętam, że pewien ojciec spytał syna, czy dobrze zachowywał się w szkole. Dziecko odpowiedziało: Dobrze? D o b r z e. Zamiast odpowiedzieć, zaczęło analizować słowo.

Maria Montessori, Odkrycie dziecka, s. 188


Są również świetną pomocą do poszerzania słownictwa, można je dopasowywać do kart czy na późniejszym etapie używać w połączeniu z ruchomym alfabetem.


Moje Montessori Figurki miniatury 2Dlaczego akurat figurki?

Z kilku powodów:

są konkretem, z którym dziecko pracuje – można je dotknąć, oglądać ze wszystkich stron, dostarczają również wrażenia sensoryczne

pobudzają aktywną pracę dziecka – można je segregować, przestawiać, dotykać, układać

czynią ćwiczenia bardziej atrakcyjnymi dla dziecka – tym bardziej jak są estetycznie wykonane


Moje Montessori Figurka kogutJak z nimi można pracować?

Oto kilka sposobów:


• Gry dźwiękowe – dźwięki początkowe

Używając różne figurki można tworzyć zestawy (zaczynając np. od trzech figurek i później podwyższać trudność) pomocne w nauce rozróżniania dźwięków początkowych słowa. Np.: Widzę coś, co zaczyna się na z. Zebra!

Dodam może, że przed ćwiczeniem dziecko powinno umieć nazwać poszczególne przedmioty, żeby później mogło skoncentrować się w pełni nad dźwiękami.

 

Moje Montessori Gry dźwiękowe figurki 1

 

Później, dla podwyższenia trudności, można dodać więcej figurek, których nazwa zaczyna się na tę samą literę. Widzę coś, co zaczyna się na k. Krowa! Kogut! Krokodyl!

 

Moje Montessori Gry dźwiękowe figurki 2• Gry dźwiękowe – dźwięki końcowe

Podobnie jak przy grach w dźwięki początkowe, można wyszukiwać figurki według ich dźwięku końcowego. Widzę coś, co zaczyna się na k i kończy na t. Kogut!

Przy kolejnym etapie dodać można również dźwięki środkowe.• Gry dźwiękowe – położenie dźwięku

Jedną z obmian gry może być skoncentrowanie się na jednym dźwięku i wyszukiwanie jego położenia w słowie. Można przygotować figurki, w których występuje ten sam dźwięk, ale w innym położeniu: na początku słowa, w środku czy na jego końcu. Zadaniem dziecka jest znalezienie na jakiej pozycji dany dźwięk w słowie występuje. (kogut, rekin, dzik)


Moje Montessori Figurki miniatury 5• Rymowanie

Mając większą ilość figurek czy miniaturek można przygotować zestawy, w których występują nazwy, które się rymują. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie par.• Pudełko alfabetyczne

Świetny pomysł, my takiego na razie nie mamy. O co chodzi możecie zobaczyć tutaj.• Karty z literami

Z kilku figurek dziecko wyszukuje te, których nazwa zaczyna się na literę pokazaną na karcie (to ćwiczenie można wykorzystać kiedy dziecko zna już przynajmniej niektóre litery).


Moje Montessori Figurki miniatury 3

 

Można przygotować również zestaw różnych przedmiotów i różnych liter – dziecko dopasowuje wtedy figurkę do początkowej litery jej nazwy. Karty są do pobrania w tym wpisie.

Moje Montessori Literki i figurki zwierząt• Praca z ruchomym alfabetem

Kiedy dziecko już zaczyna budować wyrazy za pomocą ruchomego alfabetu, figurki czy miniaturki można użyć również przy tego typu ćwiczeniach. O naszym DIY alfabecie ruchomym pisałam w tym wpisie.

Moje Montessori Figurki miniatury 6Gdzie takie figurki czy miniaturki znaleźć?

Warto najpierw poszperać w domu. 😉 Różne elementy z gier planszowych, klocków Lego czy małe przedmioty typu guziki czy monety mogą się przydać. My oprócz rzeczy znalezionych w domu używamy najczęściej figurek zwierząt, których mamy już sporą kolekcję (marki Papo, Schleich czy no name figurek znalezionych w różnych sklepach). Dlaczego akurat zwierząt? Oprócz edukacji językowej, można je używać do wielu innych rzeczy. Ale o tym może już w innym wpisie. 😉

Powiązane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *