PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Cytaty Marii Montessori o dyscyplinie

14 lutego 2017 | kategoria Cytaty

Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić moją listą cytatów na temat, o którym Maria Montessori powiedziała, że jest „najbardziej zadziwiającym rezultatem metody” – na temat dyscypliny. Zapraszam. 🙂


Moje Montessori Cytaty Marii Montessori o dyscyplinie 4


Granicą wolności jest wspólna korzyść, a formą to, co nazywamy dobrymi manierami. Musimy zatem zabronić dziecku wszystkiego, co może obrazić innych lub im zaszkodzić, lub kiedy dany czyn jest niestosowny lub nieuprzejmy. Ale cała reszta – jakiekolwiek działanie mające pożyteczny cel – musi być nie tylko dozwolona, lecz także zauważona przez nauczyciela: oto kluczowy punkt.

Odkrycie dziecka, s.50

 

Trzeba koniecznie unikać hamowania spontanicznych działań i wymuszania czynów pod czyjąś presją, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z postępkami bezcelowymi lub szkodliwymi, ponieważ takie muszą być stłumione i negowane.

Odkrycie dziecka, s.50

 

 

W celu osiągnięcia tych zamiarów musiałam współpracować z doświadczonymi nauczycielkami ze zwykłych szkół, pracującymi starymi metodami wychowawczymi. To jeszcze bardziej potwierdziło moje przekonanie o wielkiej różnicy, jaka istnieje między jednym a drugim systemem. Nawet inteligentna nauczycielka, która rozumiała zasadę, nie potrafiła jej zastosować. Nie mogła zrozumieć swojego pozornie biernego zadania, które przypomina pracę astronoma oglądającego przez teleskop w nieruchomej pozycji krążące w kosmosie planety. … Kiedy nauczycielki zmęczyły się moimi uwagami, zaczęły pozwalać dzieciom na robienie wszystkiego tego, co chciały. Widziałam chłopca z nogami zarzuconymi na stolik i dłubiącego w nosie, na co nauczycielki w ogóle nie reagowały i nie upominały go; widziałam dzieci popychające swoich kolegów i mające agresywny wyraz twarzy, co też nie wywołało żadnej reakcji u nauczycielek. Musiałam więc zainterweniować cierpliwie, by pokazać, jak należy zabraniać i powoli tłumić wszystkie czyny, które nie powinny mieć miejsca, aby dziecko miało zupełną jasność w odróżnianiu dobra od zła. Przy ustalaniu zasad dyscypliny jest to niezbędny punkt wyjścia, a zarazem najtrudniejszy czas dla nauczyciela.

Odkrycie dziecka, s. 53


Pierwszą umiejętnością, którą dzieci muszą nabyć, aby się aktywnie zdyscyplinować, jest zrozumienie, co jest dobre, a co złe. Zadaniem wychowawcy jest wytłumaczenie dziecku, by nie utożsamiało dobra z bezruchem, a zła z aktywnością. Tak jak to miało miejsce w starych metodach dyscyplinujących. Ponieważ naszym celem jest osiągnięcie aktywności, pracy, dobra, a nie bezruchu, bierności.

Odkrycie dziecka, s.53

 

 

Moje Montessori Cytaty Marii Montessori o dyscyplinie 2

 

 

Wierzymy bardziej przesądom niż mądrości, jeśli chodzi o dziecięcą psychologię. Do tej pory chcieliśmy zdominować dzieci za pomocą rózgi, zamiast postarać się podporządkować je, prowadząc do ich wewnątrzej przemiany. Oto dlaczego przeszły one obok nas, a nam nie udało się ich poznać.

Ale gdy odłożymy na bok sztuczki, za pomocą których staraliśmy się dzieci wyprowadzić w pole, i przemoc, do której się uciekaliśmy, myśląc, że w ten sposób uda nam się poddać je dyscyplinie, ukażą nam się one w zupełnie innym świetle. Ich uprzejmość jest słodka i absolutna, a ich miłość do wiedzy jest tak wielkia, że sprawia, że stają się one zdolne pokonać przeszkody, które – byliśmy przekonani – odwiodłyby ich od wysiłku.

Odkrycie dziecka, s.102Początki dyscypliny osiągamy przez pracę. Moment, gdy dziecko zaczyna interesować się żywo własną pracą, wskazuje wyraz jego twarzy, skupiona uwaga, stałość w wykonywaniu ćwiczenia. Dziecko to jest na drodze ku dyscyplinie.

Odkrycie dziecka, s.256Osią, nośnikiem na którym stoi cała konstrukcja ludziej osobowości to praca w wolności, w zgodzie z naturalnymi potrzebami życia wewnętrznego. Podstawą dyscypliny wewnętrznej jest wolność przy pracy intelektualnej. Wielkim osiągnięciem Domów Dziecięcych (Case dei Bambini) jest tworzenie dzieci zdyscyplinowanych.

Spontaneous Activity in Education, s. 109

 

 

Moje Montessori Cytaty Marii Montessori o dyscyplinie

 

 

Dzieci z naszych szkół ukazały nam, że prawdziwym celem wszystkich dzieci jest nieprzerwane zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Tego nigdy jeszcze nie widziano, tak samo jak spontanicznego wyboru rodzaju pracy bez pomocy ze strony nauczyciela. Dzieci, podążając za wewnętrznym nauczycielem, zajmowały się pracą (każdy inną) i to dawało im uczucie radości i spokoju. Potem wydarzyło się coś, czego nie zaobserwowano jeszcze w żadnej innej grupie dzieci: spontaniczna dyscyplina. Ten fakt zadziwiał ludzi jeszcze bardziej niż spontaniczna eksplozja pisania. Dyscyplina w wolności okazała się być rozwiązaniem problemu, który wydawał się być nie do rozwiązania: żeby osiągnąć dyscyplinę, daj wolność.

The Absorbent Mind (Chłonny umysł), s. 289

 

 

Ludzie pytali: „Jakim sposobem da się osiągnąć taki rodzaj dyscypliny u tak małych dzieci?” Jest to zasługa przygotowanego otoczenia i wolności w nim. W takim środowisku ujawniają się pewne cechy, których zazwyczaj brakuje dzieciom w wieku od 3 do 6 lat lub nawet dorosłym w wieku 25 czy 30 lat.

The Absorbent Mind (Chłonny umysł), s. 328

 

 

 

Tylko doświadczenie i praktyka naprawiają błędy. Nabywanie nowych umiejętności wymaga dużej praktyki. Jeśli dziecku brakuje dyscypliny staje się ono zdyscyplinowane poprzez pracę, kontakt z innymi we wspólnocie i jedności a nie poprzez mówienie mu że jest niezdyscyplinowane. Kiedy mówimy dziecku, że nie może czegoś robić, mogłoby ono nam z łatwością powiedzieć: „Mówisz mi coś takiego? Przecież ja to wiem.” To nie jest poprawianie, to jest stwierdzenie faktu. Poprawa oraz perfekcja przychodzą, kiedy dziecko ma okazję ćwiczyć się w wolności przez wystarczającą ilość czasu.

The Absorbent Mind (Chłonny umysł), s. 366

 

 

Moje Montessori Cytaty Marii Montessori o dyscyplinie 1

 

 

 

Dzieci pokazały nam, że wolność i dyscyplina są dwiema stronami tego samego medalu, dlatego że wolność prowadzi do dyscypliny.

The Absorbent Mind (Chłonny umysł), s. 407Spontaniczna dyscyplina oraz posłuszeństwo, które można zaobserwować w całej klasie, są najbardziej zadziwiającymi rezultatami naszej metody.

Dr. Montessori’s Own Handbook, s. 115

 

 

Perfekcyjna organizacja pracy pozwalająca na samodoskonalenie oraz wykorzystanie energii daje każdemu dziecku bardzo korzystne i kojące poczucie satysfakcji. W takich właśnie warunkach pracy wolność prowadzi do doskonalenia czynności oraz do osiągnięcia dyscypliny, która sama w sobie jest wynikiem wielkiego spokoju, który się już wcześniej w dziecku rozwinął.

Dr. Montessori’s Own Handbook, s. 119

 

 

Dla zgłębienia tematu dyscypliny w książkach Marii Montessori można sięgnąć na przykład po następujące rozdziały:

 

• Odkrycie dziecka, rodział 22 – Dyscyplina w Domach Dziecięcych (s. 254 – 266)

• Odkrycie dziecka, rozdiał 3 – Metody nauczania przyjęte w Domach Dziecięcych (podrozdziały Dyscyplina i wolność oraz Trudności z dyscypliną w szkole, s. 49 – 54)

• Spontaneous Activity in Education – rozdział III (między innymi podrozdiały Establishing of internal order, or „discipline”, s. 82 i  „Discipline” the first external sign of psychical reaction to the material, s.87)

• The Absorbent Mind –  rozdiały XX – XXVII

• Dr. Montessori’s Own Handbook – rozdiał Moral factors (od s. 114)

 


 

Cytaty pochodzą z książek:

Maria Montessori, Odkrycie dziecka, Palatum, Łódź, 2014

Maria Montessori, Spontaneous Activity in Education, Frederick A. Stokes Company, New York, 1917

Maria Montessori, The Absorbent Mind, The Teosophical Publishing House, 1949

Maria Montessori, Dr. Montessori’s Own Handbook, Frederick A. Stokes Company, New York, 1914

 

 

Tłumaczenia z języka angielskiego są w moim wykonaniu. 😉

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *