PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Chodzenie po schodach

4 października 2015 | kategoria 18 - 24 miesiące

Pozwólcie, że skupimy się teraz na dziecku w wieku około 2 lat i jego potrzebie chodzenia. Taka potrzeba jest dla niego zupełnie naturalna, ponieważ musi on przygotować się do bycia dorosłym, więc musi zbudować w sobie wszystkie potrzebne ku temu zdolności. Dziecko w wieku 2 lat jest całkiem zdolne, by przejść 2-3 kilometry, a także wspinać się, jeśli dobrze się do tego nastawi. Najbardziej podobają mu się te najtrudniejsze do przejścia etapy. …  Jednak dziecko nie próbuje ‚dostać się tam’. Wszystko czego chce, to po prostu iść.

Myślę, że ten cytat Marii Montessori doskonale obrazuje to, co się u nas dzieje w ostatnich dniach. S. niedawno odkrył, że potrafi wchodzić i schodzić po schodach bez niczyjej pomocy. I z pełnią energii zaczął ćwiczyć tę nową umiejętność: otwiera drzwi, schodzi piętro niżej, w tył zwrot, wraca do góry, zamyka drzwi i powtarza całą akcję od nowa. Raz, dwa razy, pięć, rekordem jest chyba dziesięć powtórzeń. Właśnie: nie próbuje ‚dostać się tam’, chce po prostu iść. Próbuje trzymać się barierki, potem ściany i później wychodzi polegając tylko na swojej równowadze. Kolejny raz sobie uświadamiam, że bardzo ważny jest proces a nie tylko cel.

Moje Montessori chodzenie po schodach

Chodzenie po schodach jest świetną czynnością. Wszystkie mięśnie pracują, rozwija się motoryka duża, zmysł równowagi, pracują dłonie trzymając i przesuwając się po barierce. No i oczywiście pełnia koncentracji. Nie przeszkadzam, nie przerywam, jestem bacznym obserwatorem stojącym tuż obok. Po kolejnym zdobyciu szczytu drzwi się ponownie zamykają i S. biegnie do kuchni. Widzę, że wchodzi na learning tower i doskonali inny rodzaj wspinania się. Chyba pora na herbatę. 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *