PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Biblioteczka Montessori – Flagi świata (recenzja)

9 października 2018 | kategoria 4 - 5 lat

 

Pamiętacie serię Biblioteczka Montessori, którą wam niedawno pokazywałam (tutaj i tu)? Właśnie ukazała się jej kolejna część – zestaw Flagi świata. Bardzo chętnie wam go dzisiaj zaprezentuję dlatego że uważam, że jest to świetny materiał! S. by się ze mną na pewno zgodził, dzisiaj spędził z nim dużą część dnia. 😉

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 1

 

 

Co zawiera zestaw?

 

W zestawie znajdziecie:

mapę świata z kontynentami w montessoriańskich kolorach (jest to właściwie układanka z bardzo grubej i wytrzymałej tektury, składa się z ośmiu części i po złożeniu ma wymiar 58×36 cm)

50 małych flag państw do umieszczenia na mapie

książeczkę z informacjami o państwach, flagach oraz tym, jak z zestawem pracować

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 8

 

 

Mapa po złożeniu wygląda tak:

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 2

 

Jak już wspominałam, ma 58×36 cm, co nie jest za dużo, ale na domowe potrzeby jest to na pewno wystarczające. Jest bardzo ładnie wykonana, łatwo się ją składa i ma piękne kolory. Są na niej podpisane kontynenty, oceany oraz te państwa, których flaga znajduje się w zestawie. Oprócz tego, widoczne na niej są również granice wszystkich państw. Właśnie tymi napisami i konturami różni się ona od typowej mapy kontynentów która jest zupełnie bez podpisów czy granic państw.

 

Na mapie znajdują się małe otwory do których należy wkładać małe flagi według tego, do jakiego państwa należą. Jest to ciekawa i wciągająca praca (S. jest zafascynowany!) – dziecko aktywnie pracuje, dopasowuje i przy okazji ćwiczy motorykę małą.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 9

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 10

 

Muszę przyznać, że gotowa mapa ze wszystkimi flagami wygląda imponująco. Oczywiście, nie trzeba od razu używać wszystkich części zestawu (choć S. nie mógł się opanować i od razu ułożył całość!) – można zacząć po prostu od samej mapy, zaznajamiając dziecko z ułożeniem i nazwami kontynentów. Później można powoli zacząć wprowadzać flagi, zaczynając od państw jednego kontynentu (najlepiej tego najbardziej znanego i bliskiego, czyli dla nas Europy).

 

Przy prezentacji pomocy, pracy z nią czy również podczas samodzielnej kontroli dziecka bardzo pomocna jest książeczka dołączona do zestawu.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 3

 

Na pierwszych stronach znajdują się instrukcje jak z zestawem pracować. Później książka podzielona jest na kilka rozdziałów odpowiadających pojedynczym kontynentom. Na początku każdego rozdziału znajduje się mapa kontynentu z poprawnie dopasowanymi flagami – może ona służyć przy prezentacji pomocy ale może być też kartą kontrolną dla dziecka. Na kolenych stronach znajdziecie duże obrazki flag z podstawowymi informacjami o państwie – jego stolicy, powierzchni, walucie czy języku/językach w nim używanych. Oprócz tego, z krótkich tekstów dowiecie się, dlaczego dana flaga ma akurat taki wygląd i co symbolizują jej pojedycze elementy. Jest to fascynująca lektura również dla dorosłych.

 

(I taka mała anegdotka: kiedy dzisiaj S. oglądał flagę Stanów Zjednoczonych zapytałam go, czy chce żebym mu przeczytała co oznaczają te gwiazdki. Ze zniesmaczoną miną powiedział mi, że on to przecież już dawno wie! 😉 )

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 6

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 5

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 4

 

S. dzisiaj bardzo dokładnie oglądał książkę i dopasowywał wszystkie (!) flagi. Aż tak dokładnie, że znalazł błąd. Przyszedł mi powiedzieć, że z flagą Senegalu coś jest nie tak. I faktycznie! Flaga do dopasowania różni się od tej pokazanej na mapie w książce. Przynajmniej mieliśmy okazję sprawdzić, która z nich jest poprawna (w książce jest błąd 😉 ).

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori Flagi świata 7

 

 

Jakie są nasze wrażenia?

Jak najbardziej pozytywne! Z całej serii Biblioteczka Montessori, która dotychczas pokazała się w języku polskim, jest to zestaw, który S. najbardziej polubił i który go naprawdę pochłonął. Układanie mapy, wkładanie małych flag – ta aktywna praca – oraz czytanie napisów na mapie czy w książce – to jest to co go przyciąga i pozwala mu skoncentrować na bardzo długi czas. Udało mu się poprawnie przeczytać nawet napisy takie jak Republika Środkowo – afrykańska, czyli nawet w tym aspekcie jest to poziom dla niego obecnie idealny – wyzwanie, ale do pokonania.  😉

 

Pewnie się zastanawiacie nad kategorią wiekową, dla której ten zestaw będzie odpowiedni. Nasz S. jeszcze nie skończył pięciu lat i bardzo mu się taka praca spodobała. Ja tak subiektywnie oceniam kategorię na 4 lata +.

 


PS: Niedługo pokaże wam również kolejną nowość z serii Biblioteczka Montessori wydawnictwa EGMONT, tym razem książkę skierowaną do rodziców autorstwa Ève Herrmann – 100 pomysłów, jak odkrywać świat.

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. No niestety, pomylono Senegal z Kamerunem – dla mnie strzał w kolano :/

 2. Witam,
  jest błąd w książeczce.
  Flaga Senegal i jej opis w książce jest nieprawidłowy.

  Pozdrawiam
  Loreta S.

  • Tak, dziękuję za informację, też zauważyliśmy ten błąd i pisałam o nim również we wpisie. Co do opisu w książce, czytałam małe co nieco ale ekspertem w temacie nie jestem. Jeśli Pani będzie w stanie powiedzieć mi o jakie błędy w opisie chodzi, będę wdzięczna! 🙂
   Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *