PinterestFacebookInstagram

Moje Montessori

Montessori w domu czyli uczymy się od dzieci jak być wielkimi

Biblioteczka Montessori – ćwiczenia (recenzja)

18 sierpnia 2018 | kategoria 3 - 4 lata, 4 - 5 lat, Książki

Może zauważyliście, że za kilka dni mają w wydawnictwie EGMONT premierę nowości z serii Biblioteczka Montessori. Znam już tę francuską serię autorstwa Ève Herrmann (więcej o autorce możecie dowiedzieć się np. na jej blogu albo w tym pięknym wywiadzie z nią na The Montessori Notebook) w innych wersjach językowych i bardzo cieszę się, że okazuje się w końcu również w polskim tłumaczeniu! W zalewie różnych wątpliwie montessoriańskich publikacji z naklejką Montessori, ta seria jest jak powiew świeżego powietrza.


 

 


 

 

Na razie po polsku okażą się zestawy w temacie Przyroda, Świat, Czas i Flagi świata oraz Zeszyt ćwiczeń – odkrywaj bogactwo przyrody. Wszystko będę wam sukcesywnie pokazywać, ale musimy je na razie porządnie przetestować.

 

Dzisiaj chciałabym wam pokazać i opowiedzieć o zeszycie ćwiczeń. W innej wersji językowej (konkretnie słowackiej 🙂 ) mamy go już od ponad roku, dlatego z czystym sumieniem mogę wam o nim opowiedzieć więcej.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Dla kogo przeznaczony jest ten zeszyt?

 

Przeznaczony jest dla dzieci w grupie wiekowej 4 – 7 lat, ale myślę, że niektóre aktywności można przeprowadzić już z trzylatkami. Zastosowanie znajdzie głównie w domu z rodzicami chcącymi pokazać dzieciom bogactwo i piękno świata przyrody (i nie tylko!). Jeśli wasze dzieci nie chodzą do przedszkola montessoriańskiego, zeszyt ten może stanowić źródło inspiracji i materiałów do pracy w domu po montessoriańsku. A jeśli wasze dzieci uczęszczają do montessorańskiego przedszkola, zeszyt może być też dopełnieniem ich pracy, inspiracją do spędzania wspólnego czasu w przyrodzie, zbierania skarbów natury czy nawet wspólnego pieczenia. Nie zawiera on bowiem tylko karty czy instrukcje do wykonania różnych ćwiczeń, ale podsuwa też pomysły na praktyczne obserwacje przyrody czy eksperymenty jak najbardziej do realizowania w domu.

 

 

Co znajduje się w środku?

 

Zeszyt podzielony jest na 4 części: Geografia, Rośliny, Zwierzęta oraz Czas i pogoda.

W części Geografia znajdziecie pomysły oraz materiały potrzebne do wykonania różnych ćwiczeń w temacie kontynentów i zwierząt ich zamieszkujących. Możecie kolorować mapę świata, pracować z kartami zwierząt, wycinać obrazki i je kolorować. Wszystkie strony są czarno-białe – możecie je również przekserować i używać wielokrotnie. Obrazki są piękne i bardzo realistyczne. Jeśli macie w domu pomoce Montessori takie jak globus kontynentów czy mapa kontynentów z powodzeniem możecie je używać w trakcie pracy z tymi materiałami. Jeśli nie macie, nie szkodzi, można je używać również bez innych dodatków.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Oprócz kontynentów, w tej części zeszytu znajdziecie również pomysły na prace w temacie form geograficznych, wulkanów czy powietrza, wody i lądu.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

 

W części Rośliny znajdziecie różne gotowe materiały do poszerzania wiedzy o roślinach, kwiatach, liściach, drzewach i nasionach. Korzystając z nich możecie zgłębić cykl życia drzewa, rodzaje liści, budowę kwiatu, zobaczycie różne rodzaje nasion (nie brakuje też naklejek!) i znajdzie się też przepis na pyszny jabłecznik do upieczenia wspólnie z dzieckiem.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia
Również część Zwierzęta jest bardzo obszerna. Bardzo mi się podoba, że jest bardzo przemyślanie ułożona i pozwala na stopniowe zgłębianie tematów: najpierw znajdują się w niej karty na rozróżnianie kategorii roślinazwierzę, później kręgowcebezkręgowce dochodząc aż do podziału na ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. Znów, wszystkie karty mają piękne realistyczne ilustracje. Na odwrotnej stronie zawsze znajduje się element kontroli błędu tak, żeby dziecko samo mogło sprawdzić swoją pracę.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczeniaOprócz kart znajdziecie tu również pomysły i zachęcenia do konkretnej obserwacji przyrody i zwierząt: rozróżniania gatunków ptaków i ich gniazd, dokarmiania ptaków zimą, wypatrywania śladów zwierząt czy obserwacji motyli. Nie brakuje również kart w temacie domów zwierząt czy cyklu życia biedronki.Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczeniaMoje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Ostatnia część zeszytu zatytułowana jest Czas i pogoda. Znajdziecie tu bardzo fajne materiały, które pomogą dziecku poznawać pojęcie czasu: układanie historyjek co po czym, ćwiczenia na rozróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, poznawanie pór dnia, dni tygodnia czy też pór roku. Wszystko z tak przygotowanymi materiałami, że nic więcej nie będzie wam potrzebne.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Znajdziecie tu również instrukcję na świętowanie urodzin po montessoriańsku! 🙂

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

I obserwację pogody.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

Na samym końcu zesztytu znajdują się naklejki potrzebne do wykonania niektórych ćwiczeń. Wszystkie realistyczne, kolorowe i piękne.

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

 

Moje Montessori Biblioteczka Montessori ćwiczenia

 

 

Jakieś minusy?

Hmmm. Niewiele. Można by wspomnieć o czcionce pisanej, która nie jest zupełnie polska. Ale na przykład nasz S. z nią nie miał absolutnie żadnego problemu. Oprócz tego, karty są mniejszego rozmiaru (7,5×6,8cm), ale jak na użytek domowy są wystarczające. Papier, na którym są wydrukowane nie jest bardzo gruby, dlatego trzeba trochę uważać przy użytkowaniu. Ale jeśli zeszyt będzie użytkować tylko jedno dziecko, nie powinno być problemu (zawsze je też można też zalaminować).

 

 

Czyli jak? Warto?

Powiem wam moją bardzo subiektywną opinię: dla mnie zdecydowanie tak! Na pewno nie jest to zwykły zeszyt z naklejkami. Ma prawie 200 (!) stron pełnych wartościowych pomysłów, świetnych pomocy i pięknych ilustracji. Wystarczy wam on na dłuższy czas, można go wypełniać stopniowo. My mamy go w innej wersji językowej już od ponad roku i wciąż go używamy. Myślę, że jest to pozycja, której na polskim rynku na pewno brakowało i będzie pomocna dla wielu rodziców pragnących towarzyszyć swojemu dziecku przy odkrywaniu świata przyrody.

 

PS: Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, piszcie śmiało! 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *