6 pomysłów na literki w duchu Montessori
S.ma obecnie 3,5 roku i małe co nieco w temacie literek już robiliśmy. Ostatnio jego zainteresowanie literkami znacznie osłabło, jest wiosna, wkrótce lato i większość czasu spędzamy na zewnątrz. Teraz jest żywo zainteresowany głównie roślinami, zwierzętami, geografią i najbardziej chyba drzewami (pisałam o nich tutaj). Czyli w temacie liter u nas trochę cisza, ale pomyślałam sobie, że podsumuję to co do tej pory zrobiliśmy, może znajdziecie małą inspirację. Zapraszam na kilka pomysłów na literki w duchu Montessori.
Gry dźwiękowe
Według metody Montessori są one pierwszym krokiem w drodze do czytania i pisania. Uczą dziecko usłyszeć i rozróżniać pojedyncze głoski w słowach. Potrzeba do nich niewiele, wystarczy kilka rzeczy zaczynających się na różne dźwięki wśród których dziecko wyszukuje odpowiednie przedmioty (Widzę coś, co zaczyna się na t…). Więcej o grach dźwiękowych pisałam tutaj.
Koszyczki
Chodzi mi o koszyczki z kartą litery oraz zbiorem różnych przedmiotów zaczynających się na ową literę. Jest to świetny sposób na poszerzanie słownictwa i zapamiętywania pojedynczych liter. Do ich stworzenia nie trzeba mieć nic specjalnego, wystarczą przedmioty, które mamy już w domu. Dobrą zabawą było również ich tworzenie, kiedy S. biegał po pokojach szukając różności na tę samą literę. 😉
Literki i figurki
Prosta ale jakże fajna zabawa w dopasowywanie figurek do ich początkowych liter. Więcej o tej zabawie pisałam tutaj, w tamtym wpisie znajdziecie również plik do pobrania kart.
Pierwsze litery
Układanka, w której należy dopasować pierwszą literę krótkiego wyrazu. Do pobrania tu. 🙂
Książka – alfabet
Książka z alfabetem – na każdej stronie pokazana jest pojedyncza litera oraz obrazki trzech przedmiotów czy zwierząt, których nazwa zaczyna się na daną literę. Bardzo fajny sposób na poszerzanie słownictwa, poznawanie liter i długie rozmowy. 😉 Naszą książkę można pobrać tutaj.
Układanie wyrazów
Kiedy S. poznał dużą część dźwięków i odpowiadających im liter, nadszedł czas na układanie prostych wyrazów. O naszej DIY wersji ruchomego alfabetu i pracy z nim możecie więcej przeczytać tutaj.
Jeśli interesuje was nauka pisania i czytania metodą Montessori, bardzo wam polecam ten artykuł – kiedy, jak i dlaczego właśnie tak 🙂
Świetne rzeczy
Dzięki!
Kochana przeżyłam chwile grozy jak Twój blog zniknął! Ogromnie się cieszę że wróciłaś.
Ojej, dziękuję Ci za te słowa! 🙂 Ja też się cieszę, że wróciłam. 😉
co sądzisz o takiej zabawce sensorycznej? układanka , w sumie sama bym chętnie się nią pobawiło, mąż też, ale nie wiem czy maluch byłby zadowolony 😉 czy to nie jest coś zbyt trudnego? oznaczenie niby 3+ ale mam wątpliwości
Też na nią kiedyś patrzyłam. 😉 Nasz synuś ma teraz coś ponad 3,5 i myślę, że chętnie by sie takim czymś pobawił. 🙂